Ryanair rzuca rękawicę LOT

Ryanair rzuca rękawicę LOT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair chcą w 2011 roku prześcignąć LOT pod względem liczby przewiezionych pasażerów do i z Polski - zapowiedział w czwartek w Krakowie dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Ryanair, Laszlo Tamas.

Ryanair, który operuje z dziewięciu najważniejszych polskich lotnisk - poza stołecznym Okęciem - zakłada, że w tym roku przewiezie swoimi samolotami 2,9 mln pasażerów.

"Cel na ten rok to 2,9 mln pasażerów, ale nie wykluczamy nawet przekroczenia granicy 3 mln osób" - zaznaczył Tamas.

Dla porównania narodowy przewoźnik LOT w zeszłym roku zanotował 3,97 mln pasażerów na trasach do i z Polski.

Najważniejsze polskie porty dla irlandzkiego przewoźnika to Wrocław i Kraków, w których przekroczył już po 2 mln przewiezionych pasażerów od momentu rozpoczęcia lotów. W sumie z dziewięciu lotnisk linie oferują 67 połączeń, z czego 12 to nowe trasy uruchomione w tym roku.

W Polsce przedstawiciele Ryanair narzekają przede wszystkim na wysokie opłaty nawigacyjne na lotniskach, pobierane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, które - ich zdaniem - należą do najwyższych w Europie.

Jak zaznaczył Tamas, opłaty te są jednym z ważniejszych czynników opóźniających decyzję przewoźnika o zlokalizowaniu w Polsce jednej ze swoich europejskich baz operacyjnych.

"W sprawie bazy cały czas rozmawiamy z zarządami różnych lotnisk w m.in. Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Dla nas najważniejszy jest koszt, który musi być jak najniższy" - dodał przedstawiciel linii.

Irlandczycy postulują, by opłaty nawigacyjne pobierane przez PAŻP zostały obniżone przynajmniej do średniego europejskiego poziomu. Chodzi o opłaty za pomoc w lądowaniu lub starcie samolotu, jaką od przewoźników pobiera PAŻP.

W 2008 roku PAŻP wprowadził przepisy, które spowodowały, że opłaty w portach regionalnych wzrosły o 960 proc. w porównaniu z 2007 r. Agencja tłumaczyła wówczas, że stawki te muszą być równe faktycznym kosztom poniesionym w trakcie usługi doprowadzenia samolotu do wylądowania lub do startu. "Przed 2008 rokiem były one niższe, ale dlatego, że były subsydiowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze" - argumentowała Agencja.

PAŻP od stycznia br. na lotniskach regionalnych, gdzie zapewnia służby kontroli ruchu lotniczego, obniżył stawki. Wynoszą one 888,71 zł (w ub.roku było to blisko 950 zł). Przewoźnicy korzystający z warszawskiego lotniska Okęcie płacą 610,23 zł (w ub.roku było ok. 550 zł).

Dyrektor Ryanair zapowiedział też, że linia wystąpi do polskich instytucji samorządowych z regionów, w których jest obecna, z propozycją przeprowadzenia wspólnych kampanii promujących polskie miasta i województwa.

Ryanair to największa europejska niskokosztowa linia lotnicza. Na ten rok prognozuje zwiększenie liczby przewiezionych pasażerów do około 67 mln. Przewoźnik posiada flotę ponad 200 samolotów, które stacjonują w 34 bazach na całym kontynencie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!