Rynek dronów w Polsce - czas wzlotów

Rynek dronów w Polsce - czas wzlotów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czy drony to tylko moda i zabawka dla dużych chłopców? Liczba i rozmaitość realizowanych i możliwych zastosowań świadczy o biznesowym potencjale tej latającej technologii. Gospodarcze korzyści z dronów były przedmiotem jednej z debat IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Drony - technologia dla ludzi i gospodarki" - tak brzmiał tytuł sesji, która zgromadziła praktyków działających na rynku, przyniosła solidną porcję wiedzy o rynku i jego perspektywach, zweryfikowaną poprzez biznesowe doświadczenie.

Już w ubiegłym roku wartość polskiego rynku dronów przekroczyła 200 mln złotych ze zdecydowanymi szansami na dynamiczny wzrost. Ponad połowa tej sumy przypada na handel (sprzedaż urządzeń). Jedna trzecia to usługi wykonywane z użyciem latających aparatów, a tylko 12 proc. wartości rynku przypada na krajową produkcję urządzeń.

Kierunek, w którym podąża branża, jest uznanie dronów za „latające roboty”. Pilot, który ręcznie obsługuje drona pozostającego w zasięgu jego wzroku, to istotne ograniczenie - techniczne i prawne. Autonomiczność versus pilotaż - stanowi to również podstawową różnicę między dronem a statkiem powietrznym, o czym przekonywał moderator sesji, Sławomir Kosieliński, prezes Fundacja Instytut Mikromakro monitorującej polski rynek. Jego zdaniem podporządkowywanie dronów jako „urządzeń do zdalnego zbierania informacji” przepisom ruchu lotniczego jest nieracjonalne i szkodzi rozwojowi sektora. Na szczęście odrębne przepisy normujące wykorzystywanie dronów już powstają. W Europie toczy się dyskusja o miejskim ruchu powietrznym (Urban Space).

- W przepisach tych nie ma miejsca dla człowieka - podkreślał Kosieliński. - Zastępuje go algorytm. Dron to tak naprawdę podmiot Internetu Rzeczy. Jego autonomiczność oznacza precyzję i koordynację.

Kierunki unijnych prac legislacyjnych omówił kompetentnie Tomasz Balcerzak z katedry technologii lotniczych w wydziale transportu Politechniki Śląskiej wskazując m.in. na kontekst systemu Galileo - europejskiego narzędzia nawigacji satelitarnej, który mógłby stanowić podstawę bezpiecznego koordynowania ruchu dronów zapewniając urządzeniom widoczność i „umiejętność widzenia”.

Temat widoczności i koordynacji, a także pola potencjalnych konfliktów z lotnictwem (głównie sanitarnym), kontynuował Sebastian Banaszek, dyrektor operacyjny Dron House SA, którego firma testuje informatyczne narzędzia planowania bezpiecznych lotów drona. Jego zdaniem docelowy system będzie łączył technologię opartą o transponder (jak w lotnictwie) z rozwiązaniami społecznymi (tj. np. zgłaszaniem przez operatora obszaru działania). Standardy prawne przybiorą skodyfikowaną i ostateczną postać zapewne za kilka lat. W tym czasie rynek będzie rozwijał się w aktualnym środowisku legislacyjnym - gromadzić doświadczenia i ewoluując.

- Biorąc pod uwagę, że po roku 2025 po niebie ma latać 400 tys. dronów wyeliminowanie operatora to konieczność - zgadzał się Paweł Łuków vel Broniszewski, dyrektor zarządzający spółki Drony, która zajmuje się usługami, szkoleniami i działalnością badawczo-rozwojową (głównie inspekcjami infrastruktury krytycznej).

Olga Borowska, dyrektor generalny firmy Inspectios skierowała debatę na temat ciekawych i nietypowych zastosowań dronów.

- Drony wchodzą w różne interakcje z przemysłem. Nasza firma specjalizuje się w inspekcjach, ale przeprowadzanych wewnątrz instalacji - poinformowała Borowska. - Chodzi głównie o kotły w energetyce i zbiorniki w chemii. Zastosowania drona w termowizji, przy trudnym dostępie do wnętrza tych obiektów, eliminuje m.in. konieczność kosztownej budowy rusztowania.

- Mamy w katalogu klientów kilkanaście branż w tym budownictwo, wykonywanie podkładów map geodezyjnych - opisywał Banaszek. - Ale tak naprawdę tylko klienci wiedzą, jak można zastosować drona. Dlatego pytamy ich o to i otrzymujemy odpowiedzi, które niekiedy nas zaskakują. Nie sądziłem na przykład, że drony można stosować do badania jakości i czystości węglarek.

„Dronoidy”, czyli latające roboty konstruowane pod konkretne potrzeby klienta i zlecone przez niego zdania, to specjalność firmy Spartaqs.

- Trudno jedną miarę przykładać do latających kamer filmujących wesela i bezzałogowych samolotów bojowych - zauważył Sławomir Huczała, współwłaściciel i główny konstruktor, Spartaqsa. - My konstruujemy urządzenia do zdobywania informacji, które nie mają chorób wieku dziecięcego, jakie dotykają  wiele innych konstrukcji.

Zdaniem Grzegorza Łobodzińskiego, prezesa spółki Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych, technologia dronowa nie istnieje bez informatyki - główną rolę odgrywa to transmisja i obróbka danych. Prostota, szybkość i efektywność pozyskiwania informacji to siła technologii i atut takich firm jak Centrum, które specjalizuje się w usługach dla rolnictwa, energetyki, gazownictwa i przemysłu filmowego.

Przywiązanie do tradycyjnych technik (o wiele droższe śmigłowce) i brak podstawowej wiedzy o możliwościach dronów to zdaniem większości dyskutantów główna bariera rozwojowa tego młodego rynku.

- Klient nie widzi niekiedy możliwości i nie ma wyobrażenia o skuteczności technologii - zauważyła Borowska. - Z drugiej strony są podmioty, u których skala inspekcji jest tak duża, że tym wymaganiom nie umie sprostać żadna działająca na polskim rynku firma.

Niedojrzałość polskiego rynku widać m.in. w ofertach przetargowych, gdzie wykonanie tej samej  usługi różne firmy oferują za 20 lub... 300 tys. złotych.

Na konieczność poszerzenia społecznej świadomości wskazywał Huczała. - W powszechnym przekazie medialnym drony jedynie „uciekają” albo „spadają”. Powinniśmy pokazać ludziom, co te urządzenia potrafią, przekonywać, że korzystanie z nich jest nie tylko skuteczne, ale i modne.

W konkluzjach debaty proponowano wprowadzenie mechanizmów usuwających bariery rozwoju rynku dronów - była mowa m.in o utworzeniu poligonu szkoleniowego dla dronów, wprowadzeniu bonu technologicznego dla firm korzystających z ich usług, czy o akcji edukacyjno-promocyjnej finansowanej z publicznych środków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek dronów w Polsce - czas wzlotów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!