XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rynek lotniczy ratują "tani" przewoźnicy

Rynek lotniczy ratują "tani" przewoźnicy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszych trzech kwartałach 2010 roku w transporcie lotniczym przewieziono o o 7,6 proc. więcej pasażerów niż w tym samym okresie w 2009 roku. Jednak to "tani" przewoźnicy, których jest trzy raz mniej, szybciej pozyskują nowych klientów niż tradycyjne linie.

Na rynku działa 40 przewoźników lotniczych. Ale w pierwszych trzech kwartałach tego roku 10 tanich linii lotniczych obsłużyło tyle pasażerów, co 30 linii tradycyjnych - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Najsilniejszą pozycję nadal utrzymują Polskie Linie Lotnicze LOT, które wybrało 28 proc. wszystkich podróżnych. Na kolejnych pozycjach znalazły się Wizzair z 23 proc. udziału w rynku i Ryanair - 21 proc. Z kolei czwarta na liście Lufthansa obsłużyła jedynie niecałe 7 proc. wszystkich pasażerów, a piąty Easyjet nieco ponad 3 proc.

- LOT zawdzięcza swoją silną pozycję szerokiej ofercie ponad 60 bezpośrednich połączeń aż z 8 portów lotniczych w Polsce - wyjaśnia Anna Galewska z serwisu Tripsta.pl oferującego rezerwację biletów lotniczych. - Tradycyjnie przewoźnicy zyskują także dzięki klientom biznesowym i tym, którzy latają poza Europę.
Jak zauważa, podczas gdy, tani przewoźnicy obsługują wyłącznie ruch europejski, klasyczne linie poszerzają swoją ofertę o połączenia z takimi regionami jak Bliski Wschód, Afryka czy Stany Zjednoczone.

Do dwóch najpopularniejszych w Polsce tanich przewoźników - Wizzair i Ryanair - należy ponad 44 proc. rynku. LOT, który 5 lat temu obsługiwał prawie 43 proc. wszystkich pasażerów, traci na rzecz tańszej konkurencji. Przewagą tanich linii ciągle pozostają korzystne, nawet o kilkaset złotych niższe, ceny biletów do najpopularniejszych europejskich miast. Polacy coraz częściej latają na tzw. city break, czyli weekendowe wypady, do Barcelony, Londynu czy Mediolanu i w tym przypadku najlepiej sprawdzają się tani przewoźnicy.

Według danych serwisu Tripsta.pl, rozwój rynku i wzrost zainteresowania lotami powoduje, że przewoźnicy decydują się na zwiększenie liczby obsługiwanych tras. Jednak to tanie linie szybciej dostosowują swoją ofertę do potrzeb klientów i są bardziej elastyczne w kwestii uruchamiania nowych tras i zamykania tych mało popularnych.

W tym roku tanie linie otworzyły ponad 30 nowych bezpośrednich połączeń z Polski do najpopularniejszych miast w Europie, m.in. do Alicante, Pragi, Mediolanu czy Newcastle. W 2011 roku planowane są kolejne otwarcia. Wizzair będzie latał z Gdańska do Stavanger (Norwegia) i Arhus (Dania) oraz z Poznania do Barcelony, a Ryanair m.in. z Wrocławia do Malagi i Bolonii, z Rzeszowa do Bristolu, czy z Krakowa do Pizy. Tymczasem tradycyjne linie poszerzyły w tym roku swoją ofertę o takie kierunki jak Kair, Bejrut, Wietnam, Tbilisi czy Damaszek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek lotniczy ratują "tani" przewoźnicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!