Rząd chce, by inwestycje strategiczne miały lepszy dostęp do dróg

Rząd chce, by inwestycje strategiczne miały lepszy dostęp do dróg
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakłady azotowe w Policach i rafineria w Płocku będą miały lepszy dostęp do dróg szybkiego ruchu - to cel nowelizacji rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, którą we wtorek wydał rząd. Chodzi o mające powstać drogi S6 i S10.

"Przyjęliśmy (...) rozporządzenie Rady Ministrów, które zmieniło przede wszystkim zakres rozporządzenia o przebiegu dróg krajowych i autostrad. Mówię o zakresie (...) S6, która jest taka ważna dla tego regionu, czyli obwodnicy północno-zachodniej Szczecina" - mówiła we wtorek na konferencji prasowej w Szczecinie premier Ewa Kopacz.

Zadeklarowała, że znajdą się pieniądze na budowę tej obwodnicy. "Wiem, jak ważna z punktu widzenia aglomeracji szczecińskiej jest obwodnica północno-zachodnia. Dlatego zmieniamy przebieg drogi S6. Jest to niezbędny warunek, aby to zadanie mogło zaistnieć w budżecie krajowego programu drogowego. Podejmiemy wszelkie starania, aby ten projekt sfinansować i zrealizować" - dodała.

Celem nowelizacji rozporządzenia jest również dostosowanie przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącego rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Rozporządzenie przesądza przebieg transeuropejskiego korytarza, jeśli chodzi o drogi ekspresowe: S7 i S6 w okolicach Trójmiasta, a także w przypadku S5 i S16, które mają przebiegać przez Warmię i Mazury w kierunku granicy wschodniej.

Do noweli rozporządzenia dopisano drogi krajowe S86 i S8 jako ekspresowe. Są to krótkie odcinki dróg krajowych, mające parametry dróg ekspresowych, ale nie były dotychczas uwzględnione w rozporządzeniu jako drogi ekspresowe.

W efekcie wprowadzonych zmian - jak podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu - długość autostrad wyniesie ok. 2000 km, a dróg ekspresowych ok. 5500 km. "Zmiany przyczynią się w znacznym stopniu do zminimalizowania zagrożeń w ruchu drogowym - szczególnie dotyczy to coraz większego natężenia ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych, a zwłaszcza samochodów przewożących niebezpieczne ładunki" - zaznaczyło CIR.

Rząd wydał również nowelizację rozporządzenia w sprawie dróg krajowych, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Zmienia ono nazwę jednego z węzłów na autostradzie A1, gdzie pobierana jest opłata elektroniczna, z Czerniewice na Toruń Południowy. Chodzi o to, by nazwy węzłów były zbliżone do nazw większych miast, w pobliżu których leżą. Nowe przepisy mają obowiązywać od 23 października br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd chce, by inwestycje strategiczne miały lepszy dostęp do dróg

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!