Rząd: zagraniczne technologie dla wojska z korzyścią dla przemysłu i nauki

Rząd: zagraniczne technologie dla wojska z korzyścią dla przemysłu i nauki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzenie do polskich sił zbrojnych broni produkowanej za granicą musi przynieść korzyści także krajowemu przemysłowi i nauce - powiedział w środę w Sejmie wiceminister obrony Czesław Mroczek.

Odpowiadając na pytania posłów, Mroczek ponowił zapewnienie, że przy wyborze dostawców w ramach dużych programów modernizacji technicznej polskiej armii, resort weźmie pod uwagę wzmocnienie potencjału polskich zakładów przemysłowych i placówek naukowych.

"Trzeba mieć świadomość, że te duże programy modernizacyjne, nowe zdolności dla sił zbrojnych, to będą w dużej mierze technologie, których w Polsce nie posiadamy. Takie programy, jak system obrony powietrznej, to technologie, które będziemy pozyskiwać poprzez podmioty zewnętrzne" - powiedział Mroczek.

Podkreślił, że musi to być zarazem okazja do pozyskania technologii, których polski przemysł obecnie nie posiada, co umożliwi też samodzielne utrzymanie i naprawę tych systemów. "Realizując nawet te największe programy, w każdym przypadku będziemy chcieli zbudować własną, polską zdolność do serwisowania i remontów tych skomplikowanych systemów" - powiedział.

"Praktycznie w każdym dużym programie z udziałem partnera zagranicznego będzie istotny udział polski" - zapewnił. Ma to także zwiększyć przyszłe szanse polskich firm na eksport nowoczesnych produktów na rynki zewnętrzne. Według wiceszefa MON w dużych programach zagranicznych polskie podmioty będą mogły wnosić własne technologie, strona polska ma finansować prace badawczo-rozwojowe nad własnymi technologiami, dostawca zagraniczny w ramach offsetu będzie też musiał przekazać technologie związane z systemami poszukiwanymi przez polską armię.

"By te założenia, bardzo korzystne z punktu widzenia polskiego przemysłu obronnego, mogły się zrealizować, ten przemysł musi posiadać własny potencjał, by tej szansy nie zmarnować" - zaznaczył Mroczek. Wzmocnieniu pozycji polskiego przemysłu obronnego - dodał - ma służyć konsolidacja wszystkich państwowych firm tej branży w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Mamy zatem jeden podmiot, który może być partnerem dla dostawców zagranicznych" - powiedział Mroczek. Zwrócił uwagę, że jest to korzystne także dla MON, które od tej pory ma jednego partnera do rozmów.

Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu została zarejestrowana w KRS w grudniu ub.r.; oficjalnie zainaugurowała działalność na początku września br. Na początku października PGZ przejęła od Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej Grupa Bumar) akcje i udziały ośmiu spółek. W maju PGZ przejęła od skarbu państwa i Agencji Rozwoju Przemysłu 17 podmiotów nadzorowanych dotąd przez resorty skarbu i obrony oraz Agencję Rozwoju Przemysłu.

Koncepcję powołania PGZ i skonsolidowania w niej ponad 30 spółek z rocznymi obrotami rzędu 4,5 mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników b. premier Donald Tusk ogłosił we wrześniu ub.r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd: zagraniczne technologie dla wojska z korzyścią dla przemysłu i nauki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!