Sąd: kłopoty PGP z doręczaniem listów utrudniają pracę

Od połowy stycznia PGP dostarczyła po terminie ok. 15 tys. przesyłek z Sądu Okręgowego w Szczecinie i działających w jego obrębie sądów rejonowych. Z tego powodu w ciągu ostatnich 2 tygodni odwołano ok. 100 rozpraw - poinformował PAP Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Chodzi o sądy rejonowe: Szczecin-Centrum, Szczecin-Prawobrzeże i Zachód, a także w Goleniowie, Gryficach, Gryfinie, Myśliborzu, Stargardzie Szczecińskim oraz Świnoujściu.

"W ostatnim czasie wystosowaliśmy do Polskiej Grupy Pocztowej (PGP) około 170 reklamacji, lecz żadna z nich do tej pory nie została rozpatrzona" - powiedział w czwartek PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Jak wyjaśnił, dostarczanie przesyłek sądowych przez PGP po terminie powoduje nie tylko odwoływanie rozpraw i posiedzeń sądów, ale także to, że wydawane przez sądy orzeczenia nie mogą się uprawomocnić. "Stronom postępowania sądowego przysługuje prawo złożenia środka odwoławczego, a termin do dokonania tej czynności biegnie od momentu doręczenia stronie orzeczenia. Jeżeli nie posiadamy potwierdzenia odbioru, to nie możemy rozpocząć liczenia terminu do wniesienia środka odwoławczego" - podkreślił.

PGP dostarcza również z opóźnieniem przesyłki z Sądu Okręgowego w Lublinie - poinformował PAP w czwartek rzecznik tego sądu Artur Ozimek. Dodał, że woźni sądowi w godzinach pracy roznoszą korespondencję do kancelarii adwokackich znajdujących się w pobliżu sądu.

Tymczasem Sąd Rejonowy w Płocku powołał już zespół służby doręczycielskiej. Jego pracownicy dostarczają przesyłki mieszkańcom miasta w ramach umów zlecenia. Robią to po godzinach pracy. Za każdy dostarczony list otrzymują 3 zł brutto. Jak wyjaśniła w środę PAP rzeczniczka płockiego Sądu Okręgowego Joanna Kasicka, jest to związane z trudnościami PGP z doręczaniem na czas listów sądowych, co powodowało odraczanie rozpraw sądowych. Pomysł o powołaniu takiej służby powstał też w Sądzie Okręgowym w Płocku. Na razie jest on w fazie przygotowań.

Rzecznik PGP Wojciech Kądziołka powiedział w czwartek PAP, że spółka ma dowody, z których wynika, że sądy nie zawsze zachowują termin skutecznego doręczenia, czyli nie uwzględniają czasu, jaki operator ma na doręczenie przesyłki w wypadku, gdyby odbiorcy nie było w domu lub odebrał ją w ostatnim dniu awizacji.

"Operator pocztowy na dostarczenie przesyłki ma pięć dni roboczych. Okres awizacji trwa, zależnie od charakteru sprawy (karnej, cywilnej, itp.), od 14 do 16 dni. Do tego dochodzi siedem dni roboczych na przesłanie tzw. +zwrotki+. Co więcej, informacja o posiedzeniu powinna dotrzeć do adresata z siedmiodniowym wyprzedzeniem, nawet uwzględniając awizację. To w sumie daje prawie 5 tygodni i z takim wyprzedzeniem zawiadomienia z sądów powinny wychodzić" - dodał rzecznik PGP.

Do końca 2013 r. sądy i prokuratury doręczały swe pisma za pośrednictwem Poczty Polskiej. Od początku roku zajmuje się tym PGP, która wygrała przetarg na dwuletnią obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, warty ok. 500 mln złotych. Złożyła ona ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej.

Pod koniec stycznia Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu z zawiadomienia Poczty Polskiej. Prokuratorzy w ramach śledztwa będą sprawdzać, czy zwycięzca przetargu ma odpowiednią infrastrukturę i liczbę pracowników, tak jak zadeklarował w przetargu. Chodzi przede wszystkim o posiadanie placówek w każdej gminie.

Polska Grupa Pocztowa zapewnia, że PGP, InPost i RUCH są w stanie zrealizować kontrakt, a usługa będzie wykonywana z wykorzystaniem ponad 7500 placówek. W ramach dwuletniego kontraktu PGP ma doręczyć ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Umowa jest realizowana we współpracy z InPost oraz siecią ponad pięciu tysięcy placówek RUCH.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd: kłopoty PGP z doręczaniem listów utrudniają pracę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!