XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Samorządowa spółka uzyskała zezwolenie na budowę terminala w Szymanach

Samorządowa spółka uzyskała zezwolenie na budowę terminala w Szymanach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorządowa spółka Warmia i Mazury uzyskała zezwolenie na budowę terminalu pasażerskiego w Szymanach koło Szczytna. Pozwolenie wydał wojewoda warmińsko-mazurski - podał PAP we wtorek prezes spółki Leszek Krawczyk.

Prace budowlane na lotnisku, które ma kosztować 200 mln zł, mają ruszyć wiosną 2014 roku. Unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 r.

Jak podał prezes Krawczyk pozwolenie na budowę terminalu jest jednym z czterech, które właśnie wydał wojewoda warmińsko-mazurski. Spółka dostała także zgodę na budowę ogrodzenia lotniska oraz adaptację istniejących na terenie lotniska budynków. Mają być one zmodernizowane na potrzeby służb granicznych obsługujących pasażerów a także na potrzeby służb ochraniających lotnisko. Wojewoda wydał również zezwolenie na budowę strażnicy lotniskowej straży pożarnej.

"W ciągu kilku dni pozwolenia wydane przez wojewodę uprawomocnią się i w styczniu ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane terminalu pasażerskiego w Szymanach"- podkreślił Krawczyk.

Przygotowaniami do rozpoczęcia budowy lotniska w Szymanach zajmuje się spółka samorządu wojewódzkiego "Warmia i Mazury".

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 roku na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Zgodnie z prognozami port będzie obsługiwał 57 tys. pasażerów rocznie, w ciągu 20 lat ma nastąpić wzrost do 731 tys. rocznie. Początkowo liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań ma wynosić 5,6 tys. rocznie, by w ciągu dwóch dekad wzrosnąć do 17 tys. rocznie. Lotnisko ma być czynne siedem dni w tygodniu w godz. 6-22.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządowa spółka uzyskała zezwolenie na budowę terminala w Szymanach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!