Samorządy coraz bliżej przejęcia kolei. Ale wciąż nie ma porozumienia

Samorządy coraz bliżej przejęcia kolei. Ale wciąż nie ma porozumienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd i marszałkowie województw nie dogadali się w sprawie przejęcia spółki PKP Przewozy Regionalne przez samorządy. - Jednak porozumienie jest naprawdę blisko - mówią samorządowcy.

Negocjacje w sprawie przejęcia przez samorządy województw spółki obsługującej regionalne przewozy kolejowe trwają od wielu miesięcy - przypomina "Gazeta Wyborcza". Już 24 października na konwencie marszałków w Krakowie padła jasna deklaracja ze strony samorządowców: chcemy przejęcia kolei. Zaproponowano nawet termin 9 lub 10 listopada, kiedy mogłaby zostać podpisana umowa w tej sprawie, ale do porozumienia nie doszło, a premier Donald Tusk odwołał przyjazd na trwający w tych dniach w Szczecinie zjazd Związku Województw RP. Wydawało się, że negocjacje utknęły w martwym punkcie.

Dlaczego tak trudno jest osiągnąć porozumienie? Początkowo lista wymagań ze strony samorządów była długa. Marszałkowie chcieli m.in. gwarancji finansowania inwestycji w tabor, sprzeciwiali się też odłączeniu do PKP Intercity dochodowych przewozów międzywojewódzkich. Ich wątpliwości wzbudzała też strata księgowa PKP PR w wysokości prawie 1,2 mld zł, która pozostała mimo oddłużenia spółki przez rząd. Rząd szedł na ustępstwa, oferując m.in. więcej pieniędzy na inwestycje.

Teraz pozostały dwie główne sporne kwestie. Marszałkowie chcą zwiększenia udziałów samorządów w przychodach z CIT z 14 do 16 proc. od 2010 r. oraz pokrycia z budżetu państwa przewidywanej straty spółki w wysokości 208,3 mln zł w 2009 r.

Jeszcze niedawno na zmiany w podatkach rząd się nie zgadzał. - Rząd uważa, że jest to żądanie nie do przyjęcia. Nie spełnimy tego warunku. Jeżeli marszałkowie będą obstawali przy tym, to nie będzie porozumienia - mówił "Gazecie" pod koniec października wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt. Resort obawiał się, że pieniądze z CIT wcale nie pójdą na inwestycje kolejowe. Resort proponował za to wyższą bezpośrednią dotację na inwestycje.

Rządowi jednak na przejęciu PKP PR przez samorządy bardzo zależy. To jedna z największych reform polskich kolei w ostatnich latach. Dzięki przekazaniu udziałów w spółce PKP Przewozy Regionalne 16 województwom samorządy będą nie tylko dotować i organizować przewozy (jak dziś), ale także je wykonywać - jako współwłaściciel spółki kolejowej.

W Szczecinie na zjeździe Związku Województw RP pojawił się więc wicepremier Grzegorz Schetyna, później przyjechał też minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. I sytuacja mocno się zmieniła. - Niedzielna deklaracja wicepremiera Schetyny na spotkaniu zarządu Związku Województw bardzo posunęła sprawę do przodu. Czekamy teraz na konkretne propozycje - mówi "Gazecie" Władysław Husejko, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Nieoficjalnie wiadomo, że rząd już nie mówi "nie" zwiększaniu udziału samorządów we wpływach z CIT. Konkrety mają być znane lada dzień.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy coraz bliżej przejęcia kolei. Ale wciąż nie ma porozumienia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!