Samorządy zabiegają o poparcie dla Korytarza Transportowego CETC

Samorządy zabiegają o poparcie dla Korytarza Transportowego CETC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd i władze samorządowe starają się o wpisanie inicjatywy utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE65 do Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Ma to zagwarantować inwestycji istotne wsparcie finansowe z Unii - poinformował we wtorek w Szczecinie wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż.

"Wpisanie do strategii określającej priorytety rozwoju dla makroregionów oznacza nadanie wysokiej rangi inicjatywie, a co za tym idzie zapewnienie odpowiedniego poziomu finansowania ze środków UE dla inwestycji zarówno drogowych, jak i innych mających wpływ na rozwój gospodarczy regionów na trasie korytarza" - powiedział kierownik Sekretariatu Technicznego CETC Krzysztof Żarna.

Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy CETC-ROUTE65 (Central European Transport Corridor) jest osią komunikacyjną łączącą Morze Bałtyckie z Adriatyckim i ciągnie się od Szwecji, poprzez Słowację, Czechy, Węgry aż po Chorwację. W skład polskiej części CETC-ROUTE65 wchodzi powstająca droga ekspresowa S-3, szlaki kolejowe E-59 i CE-59, zespół portów Szczecin-Świnoujście oraz Odra jako droga wodna E-30. Trasa Korytarza CETC przechodzi przez trzy zachodnie polskie województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

"Korytarz nie znalazł się jeszcze w Strategii, robimy wiec wszystko by sprawę nagłośnić i doprowadzić do wpisania tej niezwykle istotnej dla rozwoju regionów położonych na jego trasie inicjatywy" - wyjaśnił wicemarszałek Drożdż. Służy temu m.in. międzyregionalna sztafeta, która rozpoczęła we wtorek trasę po Polsce. Przekazywaną w niej symboliczną pałeczką jest deklaracja poparcia dla CETC, podpisywana przez kolejnych przedstawicieli władz miast, leżących na jego szlaku.

Drożdż dodał, że choć inicjatywa jest samorządowa, to w poniedziałek na spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury ustalono powołanie zespołu rządowo-samorządowego do wspierania przedsięwzięcia.

Wicemarszałek powiedział, że zarówno wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski, jak i podsekretarz stanu w UKIE Piotr Serafin zapewniali, że rząd będzie się starał, aby CETC wpisano jak najszybciej jako priorytet do Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego na lata 2014-2020.

Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy CETC, to inicjatywa 11 regionów europejskich z 6 krajów. W najbliższym czasie dołączą do niej dwa kolejne regiony: Opolskie oraz Śląskie. Czyni to CETC największą tego typu inicjatywą regionalną w Europie.

13 października sprawa Korytarza ma być omawiana w Komitecie Regionów w Brukseli na konferencji na temat przyjaznych środowisku rozwiązań transportowych. Na wiosnę roku 2010 planowana jest w Szczecinie konferencja ministrów ds. infrastruktury, podczas której przedstawiciele rządów państw regionów CETC mają podpisać deklarację poparcia idei utworzenia osi rozwoju CETC, która wpisuje się w założenia Deklaracji Lizbońskiej i Goteborskiej dotyczących założeń zrównoważonego rozwoju.

O wpisanie do Strategii Rozwoju dla Regionu Morza Bałtyckiego starają się obecnie trzy równoległe koncepcje organizacji transportu w układzie południkowym: niemiecki korytarz Scandria z Rostocku do Rijeki, VI paneuropejski korytarz transportowy z Gdańska do Rieki oraz CETC.

"Największym zagrożeniem dla CETC jest niemiecka koncepcja, która zakłada powstanie korytarza transportowego w bliskim sąsiedztwie Polski i w przypadku realizacji może przyczynić się do zmarginalizowania regionów Polski zachodniej" - powiedział Żarna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy zabiegają o poparcie dla Korytarza Transportowego CETC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!