Sejm zmienił przepisy dot. wiz Schengen

 Sejm zmienił przepisy dot. wiz Schengen
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obniżenie opłat za przedłużenie wizy Schengen i zwolnienie z tej opłaty osób do 25. roku życia, a także wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego dla ubiegających się o wizę - zakłada nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, którą uchwalił Sejm.

Nowelę poparło w głosowaniu 427 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Podczas prac w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych do tego rządowego projektu nie zgłoszono żadnych poprawek.

Nowe przepisy wprowadzają możliwość ponownego rozpatrzenia wniosku o przyznanie wizy Schengen i krajowej przez konsula i Straż Graniczną. Wniosek taki mógłby być składany w terminie siedmiu dni od odmowy przyznania wizy. Obecnie nie ma takiej możliwości.

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie pojęcia "wizy Schengen" dla tych wiz, których wydawanie uregulowane jest w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady. Odnosi się ono zarówno do wiz ważnych na terenie wszystkich państw członkowskich Schengen, jak i na terenie jednego lub kilku, lecz nie wszystkich państw.

Znowelizowana ustawa doprecyzowuje, że wiza krajowa uprawnia do wjazdu i ciągłego pobytu na terytorium Polski lub kilku pobytów przez okres dłuższy niż trzy miesiące w ciągu roku. Wniosek o wydanie wizy krajowej - podobnie jak w przypadku wizy Schengen - nie będzie obejmował dzieci i innych osób, wpisanych do paszportu.

Wprowadza też dla ubiegających się o wizę krajową lub wizę Schengen obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego do wysokości co najmniej 30 tys. euro na wypadek choroby, leczenia szpitalnego lub śmierci.

Część regulacji dotyczy odpłatności za wizy. Nowelizacja przewiduje obniżenie opłaty za przedłużenie wizy Schengen z 60 do 30 euro. W 2008 roku w Polsce przedłużono 2,1 tys. wiz. Koszt wizy Schengen wynosi 60 euro.

Nowela wprowadza natomiast dodatkową opłatę za wydanie wizy przez straż graniczną dzieciom w wieku 6-12 lat - będzie to 35 euro. Dzieci do szóśtego roku życia są z takiej opłaty zwolnione (podobnie jak naukowcy, uczniowie, studenci, czy korzystający z ochrony czasowej). Zwolniona z opłaty będzie też młodzież do 25. roku życia, reprezentująca organizacje niekomercyjne, a uczestnicząca w konferencjach, seminariach, imprezach sportowych.

Nowelizacja doprecyzowuje zakres dokumentów, jakie mają złożyć zapraszający cudzoziemców. Mają to być także dokumenty potwierdzające m.in. możliwość zakwaterowania, utrzymania, ewentualnego leczenia cudzoziemca, tranzytu, bądź jego powrotu do kraju pochodzenia.

W przypadku, gdy cudzoziemiec przekraczający granicę odmówi pokazania dokumentu tożsamości, funkcjonariusz straży granicznej, policji, służby celnej oraz Urzędu ds. Cudzoziemców będzie miał obowiązek pobrania linii papilarnych. Odciski linii papilarnych będą mogły być pobierane także w celu weryfikacji tożsamości cudzoziemca.

Przepisy te - zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu i Rady Europejskiej z 2009 roku - mają obowiązywać od 5 kwietnia 2010 roku, a część z nich od 2011 roku.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm zmienił przepisy dot. wiz Schengen

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!