Siemens: największe firmy kolejowe wróciły do planów wymiany taboru

Siemens: największe firmy kolejowe wróciły do planów wymiany taboru
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowej generacji tabor kolejowy, naszpikowany elektroniką i nowinkami technicznymi, gwarantuje przewoźnikom poprawę efektywności, ale jest też warunkiem przyciągania pasażerów i poprawy konkurencji wobec przewoźników drogowych. Zamawiający powinni raczej odchodzić od kryterium najniższej ceny, na rzecz kryterium kosztu użytkowania pojazdu w całym jego cyklu życia - mówi Krzysztof Celiński, dyrektor branży Mobility w Siemens Sp. z o.o.


Jak ocenia Pan koniunkturę w przemyśle kolejowym w Europie?


- Wbrew obawom i kłopotom z wcześniejszych lat, nie wygląda ona źle. Malejące przewozy pasażerskie i towarowe w większości krajów europejskich ustabilizowały się, a nawet zaczęły rosnąć. Dlatego zarówno najwięksi przewoźnicy, jak i firmy leasingowe, wrócili do planów wymiany starszego taboru na nowej generacji.

W jakim segmencie przewozów szybciej rośnie popyt na nowy tabor?


- W przewozach pasażerskich, obejmujących składy dla potrzeb kolei, metra i komunikacji tramwajowej. Jest to zresztą tendencja nie tylko europejska, ale i światowa, a wynika z rosnącej roli dużych miast i potrzeb zapewnienia sprawnego transportu.

W drugiej kolejności rośnie popyt na składy i wagony do przewozów regionalnych, a na końcu - transport towarowy.

Czy popyt przewoźników cargo jest ograniczony dlaczego, że w Europie wielu największych z nich zanotowało w ub. roku albo straty, albo słabe EBIT?


- Istotnie, brak możliwości wygospodarowania nadwyżki finansowej tych przewoźników silnie wpływa na ograniczenie programów zakupu nowego taboru, podobnie jak fakt, że nie korzystają oni w całej UE z pomocy publicznej, jak przewoźnicy pasażerscy.

Jednak problem ten jest bardziej ogólny. Okazuje się, że mimo liberalizacji dostępu do rynku nie jest łatwo przejąć nowe ładunki z transportu drogowego. Raczej operatorzy kolejowi konkurują między sobą o tę samą dostępną pulę, co szczególnie widoczne jest w Polsce.

Nie licząc pociągów do przewozów aglomeracyjnych, jakie rodzaje składów kupują najczęściej przewoźnicy pasażerscy?


- Z jednej strony potrzeby generują przewoźnicy regionalni, którzy szukają nowoczesnych pociągów o prędkości do 160 km, typu Siemens Desiro HC, czy nasza najnowsza platforma Mireo.

Z drugiej, są to zamówienia dla operatorów kolei dużych prędkości, zarówno typu wymiany składów ICE w Niemczech, o prędkości do 250 km/h, jak i rozwijających prędkości ponad 300 km. W tym segmencie duże nowe projekty szykują się m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji i Czechach.

Jak na tym tle ocenia Pan popyt na tabor polskiego rynku przewozów pasażerskich?


- Marszałkowie samorządów wojewódzkich zgłosili potrzeby zakupu do końca dekady na 250 EZT i 90 spalinowych zespołów. Popyt w Polsce jest więc relatywnie duży, co wynika i z dużej sieci kolejowej, i znacznym wsparciu ze strony UE w perspektywie 2014-20.

Jednak równie ważne są wielkie potrzeby odtworzenia taboru, którego średni wiek przekracza 30 lat.

Są też określone wymagania prawne i techniczne.


- Wszystkie nowe jednostki taboru pojawiające się na rynku polskim muszą być dostosowane do specyfikacji unijnych (TSI). Przepisy UE wymagają też, aby nowe pociągi były wyposażone w systemy automatycznego sterowania ruchem pociągu (ERTMS), choć w Polsce - poza pilotażowym odcinkiem - nie jest on jeszcze wykorzystywany.

Silnie działają też wymogi konkurencji; pasażerowie oczekują nowoczesnych systemów informowania na pokładzie pociągów, ergonomicznych siedzeń, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych i dostępu do wi-fi, nie mówiąc o elementach poprawiających bezpieczeństwo.

Częścią tej rewolucji technicznej są wymogi poprawy efektywności energetycznej pojazdów.


- Tak, zarówno poprzez sprawniejsze silniki, z napędami asynchronicznymi, jak i systemy hamowania elektrodynamicznego, które były stosowane niedawno tylko w metrze, a obecnie w nowych lokomotywach. Umożliwiają one odzyskiwanie energii podczas hamowania i przesyłanie jej do sieci trakcyjnej, ale także na cichsze działanie hamulców.

Istotnym elementem rewolucji jest też zmiana w serwisowaniu lokomotyw, przejawiająca się tym, że coraz więcej podzespołów jest wyposażanych w mierniki i czujniki elektryczne. Zbierane za ich pomocą dane są nie tylko magazynowane, lecz przetwarzane i służą do organizowania prac serwisowych. Gdy pojazd kierowany jest na przegląd, wiadomo, jakich wymaga napraw i części zamiennych.

Czego szukają operatorzy przewozów towarowych?


- Coraz powszechniej zamawiają lokomotywy wielosystemowe, umożliwiające jazdę po liniach kolejowych zasilanych różnymi rodzajami trakcji elektrycznej. Decydują one o sukcesie w przewozach transgranicznych na duże odległości, co staje się ważnym atutem w walce konkurencyjnej z transportem drogowym.

Przykładem takiej lokomotywy jest Vectron, którego ponad 250 sztuk jeździ w 16 krajach europejskich, a drugie tyle zostało zamówionych i pojawi się w Europie w ciągu najbliższych kilku lat.

W Polsce na Vectrona zdecydowali się do tej pory przewoźnicy towarowi - 15 sztuk zakupiło PKP Cargo, a 23 DB Cargo. Liczymy jednak, że tą samą drogą pójdą także przewoźnicy pasażerscy, jak np. PKP Intercity, które zakupiło 10 lokomotyw z wcześniejszej platformy - Eurosprinter (Husarz).

Zobacz film z testów lokomotywy Vectron

Jaka jest pozostała oferta taborowa Siemensa w Polsce?


- Poza Vetronem, bardzo udanym mariażem i produktem są składy metra Inspiro. Najpierw 35 składów wyprodukowaliśmy wspólnie z Newagiem dla Metra Warszawskiego, a obecnie trwają dostawy dla Metra Sofijskiego.

Praktycznie 40 proc. ich wartości jest wytwarzana w Nowym Sączu, co uważamy za duży sukces obecności w Polsce.

Czy Siemens ma podstawy czuć oddech konkurencji młodych producentów, także polskich?


- Dzisiaj stosunkowo łatwo można zaprojektować pojazd szynowy i złożyć go z dostępnych komponentów różnych producentów, począwszy od japońskich, przez europejskie, po amerykańskie. Ale to nie gwarantuje sukcesu.

Żeby np. pojazd pokonywał przez lata codziennie po 1200 km, wymagane jest zebranie wieloletnich, praktycznych doświadczeń. W każdym kolejnym produkcie uwzględnia się wnioski z popełnionych wcześniej błędów, doskonaląc produkt.

Zamawiający tabor w przetargach publicznych powinni raczej odchodzić od kryterium najniższej ceny, na rzecz kryterium kosztu użytkowania pojazdu w całym jego 30-letnim cyklu życia.

W pewnych segmentach Newag i Pesa są już dla was konkurentem?


- Z podziwem patrzymy na polską konkurencję, bowiem dwaj główni producenci taboru szynowego wyrośli z zakładów naprawy taboru kolejowego. Dekadę wcześniej mało kto wierzył, że mogą oni stać się tak znaczącymi producentami nowoczesnego taboru, mając nie tylko relatywnie krótkie doświadczenie, ale także ograniczone możliwości finansowe wprowadzania testowania innowacyjnych produktów.

Przed tymi firmami jednak sporo do zrobienia, by mogły oferować najnowocześniejsze pojazdy i sprostać wymogom konkurencji nie tylko na rynku polskim, ale także zagranicznym.

Rozmawiał: Piotr Stefaniak

* * *
Tematyka kolejowa będzie mocno reprezentowana podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W agendzie wydarzenia znalazły się m.in. sesje:

• 11 maja 2017 r. |11.30-13.00
Infrastruktura transportowa w Europie Centralnej i w Polsce

• 11 maja 2017 r. | 15.30-17.00
Inwestycje infrastrukturalne - nowe otwarcie (kolej)

• 12 maja 2017 r. | 11.30-13.00
Transport publiczny

• 12 maja 2017 r. | 13.30-15.00
Korytarz transportowy TMTM i rozwój kontaktów gospodarczych Europa-Azja

• 12 maja 2017 r. | 13.30-15.00
Rynek produkcji taboru

Więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2017 na www.eecpoland.eu


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siemens: największe firmy kolejowe wróciły do planów wymiany taboru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!