Śląscy żeglarze promują żeglugę śródlądową rejsem po Odrze

Śląscy żeglarze promują żeglugę śródlądową rejsem po Odrze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkunastu żeglarzy ze Śląskiego Yacht Clubu wyruszyło w sobotę z Portu Gliwice, by Odrą dopłynąć do Szczecina, a stamtąd nad Bałtyk, do Świnoujścia. W ten sposób chcą promować żeglugę śródlądową. Mają do pokonania blisko 700 km.

Załoga płynie wiosłowo-żaglowym, dwumasztowym jachtem typu dezeta. Skiper rejsu Jacek Załuski powiedział PAP, że w podróży bierze udział 15 osób, ale na różnych etapach będzie w nim uczestniczyło łącznie 40. Do Świnoujścia mają dotrzeć 7-8 lipca.

"Naszym celem jest propagowanie kultury żeglarskiej i pokazanie, że Odra jest rzeką, która może służyć zarówno rekreacji, jak i być alternatywą - wielokrotnie tańszą - dla transportu drogowego. Chcemy też wesprzeć fundację +Zobaczyć Morze+, która pomaga osobom niewidomym i słabowidzącym" - powiedział skiper.

Odrzańska Droga Wodna, którą płyną żeglarze ze Śląska, jest jednym z najdłuższych w kraju szlaków rzecznych. Niegdyś stanowiła ważny szlak handlowy i transportowy. Uczestnicy rejsu chcą pokazać, że rzeki są także dobrym sposobem transportu, a nie tylko drogi, na które wydaje się kolosalne pieniądze.

"Przez kilkadziesiąt lat nic się nie robiło w tym kierunku, Odra nie jest dziś prawdziwą arterią. Są obietnice inwestycji w drogi wodne i odciążenia w ten sposób dróg, ale zobaczymy, co z tego wyniknie. W każdym razie to zadania na wiele lat" - ocenił Załuski.

Znikome zainteresowanie wykorzystaniem dróg rzecznych w transporcie potwierdzają także dane Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z kwietnia. Wynika z nich, że jedynie 0,4 proc. transportu w Polsce odbywa się drogą wodną.

Kanał Gliwicki, skąd rozpoczęła się wyprawa, to licząca ponad 41 km droga wodna o szerokości od 38 m do 41 m i głębokości do 3,5 m, która łączy Gliwice z portem na Odrze w Koźlu i dalej, poprzez Odrę, ze Szczecinem i siecią kanałów niemieckich. Pokonanie różnicy wysokości 43,6 m na początku i końcu kanału umożliwia kilka śluz.

Z zobowiązań zawartych w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej wynika, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu w Polsce. W związku z tym ministerstwo zapowiedziało niedawno zainwestowanie do 2030 r. nawet 30,7 mld zł na Odrzańską Drogę Wodną i budowę Kanału Śląskiego, który połączy Odrę z Wisłą. W założeniu strategii rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce Odra będzie w pełni żeglowna na całej długości już w ciągu czterech lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląscy żeglarze promują żeglugę śródlądową rejsem po Odrze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!