Służby ćwiczyły reakcję na atak chemiczny w metrze

Służby ćwiczyły reakcję na atak chemiczny w metrze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Atak terrorystyczny z użyciem silnie toksycznej substancji chemicznej w pociągu metra i na peronie - taki był scenariusz epizodu rozegranego w czwartek po północy na stacji metra Warszawa Stadion Narodowy.

W akcji ratowniczej wzięły udział poza służbami metra także straż pożarna, wojsko i policja. W specjalnych namiotach odkażano "porażonych", by można ich było przewieźć karetkami do szpitali. Był to jeden z sześciu epizodów ćwiczenia Patrol-15, które jest sprawdzianem krajowego systemu wykrywania skażeń i alarmowania (KSWSiA).

Tuż po północy dyżurny stacji stołecznego metra zaobserwował dziwne zachowanie pasażerów wracających z meczu na stadionie i wyczuł intensywny, drażniący zapach unoszący się na peronie kolejki. O incydencie i wielu poszkodowanych natychmiast powiadomił dyspozytora ruchu i dyżurnego komisariatu policji metra, ci zarządzili ewakuację stacji z powodu podejrzenia uwolnienia toksycznej substancji chemicznej - tak zaczął się nocny epizod w Warszawie.

Dyżurny policjant powiadomił komórki podległe Komendzie Stołecznej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, centrum zarządzania kryzysowego miasta, komórkę zarządzania kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i dyspozytora pogotowia ratunkowego. Służby dojechały na stację w ciągu kilku minut, by rozpocząć akcję ratunkową. Wojewoda wystąpił do MON o przysłanie wojsk chemicznych, zdolnych zidentyfikować trującą substancję. Okazał się nią sarin - ten sam, którego użyto w 1996 r. w tokijskiej kolei podziemnej.

"To ćwiczenie ma za zadanie koordynację wszystkich służb - nie tylko wojska - podległych ministerstwom zdrowia, spraw wewnętrznych, rolnictwa, środowiska, wojewodom, którzy uruchamiają system reagowania kryzysowego" - powiedział kierownik ćwiczenia Patrol-15 płk Sławomir Kleszcz, szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kleszcz podkreślił, że na miejsce ćwiczenia specjalnie wybrano stację metra, miejsce o ograniczonych możliwościach ewakuacji. Dodał, że epizod nie ma związku z atakami w Paryżu - ćwiczenie planowano od roku, a przygotowywano je od wiosny.

"Oczywiście możemy takie ćwiczenie rozgrywać w zaciszu pomieszczeń kancelaryjnych, z użyciem komputerów, systemów informatycznych, ale epizody praktyczne pozwalają nam zgrywać wszystkie służby w praktycznym działaniu" - powiedział mazowiecki komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Józef Galica. Podkreślił, że ćwiczono działanie w czasie realnym, bez skrótów czasowych, a zastępy straży dojechały na miejsce z macierzystych jednostek.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że takie ćwiczenia dzięki powtarzaniu sekwencji zdarzeń pozwalają w razie rzeczywistej katastrofy minimalizować liczbę ofiar. Zaznaczyła, że przedstawiciele miasta uczestniczyli w tym roku w ok. 700 ćwiczeniach ewakuacyjnych prowadzonych przez różne instytucje, w tym banki i przedszkola.

W epizodzie w metrze wzięło udział ponad 200 osób, w tym 80 statystów w wagonach mera i na peronie. Rolę poszkodowanych pasażerów odegrali żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

W całym tegorocznym ćwiczeniu Patrol, zakładającym zagrożenia chemiczne, biologiczne i radiacyjne, uczestniczy ponad 3000 osób z różnych służb tworzących KSWSiA.

To trzecie ćwiczenie z tego cyklu; pierwsze przeprowadzono w roku 2009, następne w 2012 w ramach zabezpieczenia mistrzostw piłkarskich Euro 2012.

Inne epizody trwającego do czwartku ćwiczenia to wyciek niebezpiecznej substancji do Wisły, dżuma u turystów wracających z Azji, wyciek amoniaku w zakładach chemicznych, uwolnienie substancji radioaktywnej z reaktora w Świerku wskutek ataku terrorystów i próba wwozu z zagranicy pojemników z substancją promieniotwórczą.

Ośrodek dyspozycyjny ćwiczenia, gdzie są zbierane i przetwarzane informacje z całego kraju, znajduje się w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń w Warszawie. Swoje stanowiska mają tam przedstawiciele różnych służb, agencji, ministerstw, a dane można przekazywać do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Służby ćwiczyły reakcję na atak chemiczny w metrze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!