Solidarność chce odwołania zarządcy komisarycznego PŻM

Solidarność chce odwołania zarządcy komisarycznego PŻM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Członkowie NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego chcą odwołania zarządcy komisarycznego Polskiej Żeglugi Morskiej. Twierdzą, że Paweł Brzezicki stara się ich skompromitować.

  • Członkowie Solidarności twierdzą, że Brzezicki po objęciu stanowiska szybko zaprzestał dialogu ze związkowcami, co według nich skutkowało złą atmosferą i licznymi napięciami w zakładzie pracy.
  • W lipcu ub. r., po sporze dotyczącym m.in. wynagrodzeń, Solidarność zawarła z zarządcą komisarycznym porozumienie, jednak - jak twierdzą związkowcy - Brzezicki nie przestrzegał jego zasad.
  • Powodem wprowadzenia w PŻM w lutym 2017 r. zarządu komisarycznego była trudna sytuacja największego narodowego armatora, ciągły brak symptomów poprawy koniunktury na światowym rynku shippingowym, a także brak odpowiednich działań dotychczasowego kierownictwa Grupy PŻM.

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego skierowali pismo do przewodniczącego Komisji Krajowej "Solidarności" Piotra Dudy z prośbą o podjęcie kroków, które miałyby doprowadzić do odwołania z funkcji zarządcy komisarycznego Polskiej Żeglugi Morskiej Pawła Brzezickiego. Tłumaczą to "niedopuszczalnymi i naruszającymi prawo działaniami" Brzezickiego, a także "brakiem na nie reakcji ze strony Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej".

Członkowie Solidarności zaznaczyli w piśmie, że Brzezicki po objęciu stanowiska szybko "zaprzestał dialogu" ze związkowcami, co według nich skutkowało "złą atmosferą i licznymi napięciami w zakładzie pracy".

W lipcu ub. r., po sporze dotyczącym m.in. wynagrodzeń, Solidarność zawarła z zarządcą komisarycznym porozumienie, jednak, jak twierdzą związkowcy, Brzezicki nie przestrzegał jego zasad. Według nich pracownicy zarządcy "wtargnęli" w listopadzie ub. r. do pomieszczeń związkowych pod nieobecność członków Solidarności przy PŻM.

- Pojawiły się zdjęcia, porobione przez tych ludzi i pojawiło się pismo, które zostało skierowane do pana przewodniczącego Piotra Dudy przez pana Pawła Brzezickiego, pokazujące i załączające zdjęcia, na których znajdują się różne przedmioty, począwszy od kieliszków, butelek, pustych, pełnych itd. - powiedział przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek dziennikarzom w środę. W piśmie, według Jurka, zawarta została prośba o "wyciągnięcie wniosków".

Związkowcy nazywają to działanie "prowokacją". Jak poinformował Mieczysław Jurek, o sprawie wejścia do pomieszczeń związkowców została zawiadomiona prokuratura. - Wiemy, że przewodniczący naszego związku kilka dni temu skierował pismo zawiadamiające prokuraturę o tym incydencie - powiedział Jurek.

Według członków Solidarności było więcej działań skierowanych przeciwko działającej w PŻM organizacji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność", m.in. podejmowanie prób rozwiązania stosunku pracy ze szczególnie chronionymi członkami związku zawodowego i nakłanianie pracowników do wystąpienia z "S".

Związkowcy podkreślają, że skierowanie do prokuratury sprawy wtargnięcia do ich pomieszczeń jest "niewystarczające", stąd wniosek o odwołanie Brzezickiego.

Jak powiedział rzecznik prasowy Grupy PŻM Krzysztof Gogol, nie można mówić o "wtargnięciu" do pomieszczeń związkowych. - Członkowie związków korzystają z pomieszczeń udostępnionych przez PŻM, która z kolei wynajmuje je od spółki Pazim. Pracownicy spółki mają prawo sprawdzać poszczególne pokoje. W jednym z pokoi, wynajmowanych przez związkowców, znaleziono szafę wypełnioną alkoholem. Według ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, takie przypadki należy zgłaszać pracodawcy - powiedział Gogol. Dodał, że w PŻM działa pięć związków zawodowych, a zarządca komisaryczny "na bieżąco" prowadzi z nimi rozmowy.

Powodem wprowadzenia w PŻM w lutym 2017 r. zarządu komisarycznego była trudna sytuacja największego narodowego armatora, ciągły brak symptomów poprawy koniunktury na światowym rynku shippingowym, a także brak odpowiednich działań dotychczasowego kierownictwa Grupy PŻM.

Polska Żegluga Morska to największy polski armator oraz jeden z większych w Europie. Przedsiębiorstwo ma obecnie 54 statki, w tym masowce, siarkowiec oraz promy. Podstawowym sektorem działalności PŻM jest przewóz ładunków masowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność chce odwołania zarządcy komisarycznego PŻM

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!