Spółka H. Cegielski-Poznań ma produkować pojazdy dla wojska

Spółka H. Cegielski-Poznań ma produkować pojazdy dla wojska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

List intencyjny ws. nawiązania współpracy przemysłowej i biznesowej w dziedzinie produkcji pojazdów wojskowych podpisała w poniedziałek spółka H. Cegielski-Poznań (HCP) z tureckim przedsiębiorstwem Otokar.

Spółka poinformowała także, że prezes Cegielskiego Wojciech Więcławek z końcem czerwca rezygnuje z pełnionej funkcji; pokieruje w HCP zespołem zajmującym się produkcją specjalną.

W komunikacie prasowym dotyczącym podpisania listu intencyjnego HCP podał w poniedziałek, że spółka zamierza rozwijać w Polsce produkcję i sprzedaż kołowych pojazdów opancerzonych w technologii Cobra II 4x4.

"Produkowane w Cegielskim pojazdy, zgodnie z założeniami naszej współpracy, będą miały różne konfiguracje, odpowiadające potrzebom wojska i służb bezpieczeństwa. Bazując na doświadczeniu Cegielskiego, unikalnym parku maszynowym i możliwościach produkcyjnych firmy chcemy ponownie rozwijać produkcję specjalną w Cegielskim" - poinformował w poniedziałek Wojciech Więcławek.

Jak dodał, zadaniem HCP będzie przygotowanie oraz zapewnienie zaplecza produkcyjnego dla tego projektu.

"Produkcja wspólnie z partnerami pozwoli na opracowanie i produkcję polskich wersji solidnych i sprawdzonych konstrukcji pojazdów militarnych dostosowanych do potrzeb Wojska Polskiego. Produkcja w Polsce, w zakładach Cegielskiego, wzmocni potencjał rodzimej gospodarki" - podał.

"Produkcja specjalna to strategiczny element polityki państwa. Dobrze jest, gdy polskie firmy potrafią wpisać się w tę politykę i zaproponować optymalne rozwiązania, odpowiadające naszej armii. Spolonizowany pojazd budowany w Polsce to nie tylko miejsca pracy i wzmacnianie rodzimej gospodarki, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa w tak ważnej dziedzinie produkcji" - dodał Więcławek.

W ub. tygodniu na Międzynarodowych Targach Technologii Obrony IDET 2017 HCP podpisał porozumienie o współpracy z czeskim holdingiem Czechoslovak Group (CSG). Porozumienie zakłada współpracę w dziedzinie produkcji specjalnej. HCP podał, że ma ona dotyczyć rozwoju technologicznego oraz produkcji bojowych pojazdów 4x4, wykonywanych z przeznaczeniem dla wojska różnych formacji.

"Po stronie czeskiej głównym partnerem będzie Tatra Defence Vehicle, która w ramach holdingu CSG specjalizuje się w projektowaniu i produkcji opancerzonych pojazdów specjalnych. Przeprowadza również modernizację pojazdów, oraz świadczy usługi serwisowe sprzętu wojskowego" - podała spółka.

HCP podał, że na mocy podpisanej w minioną środę umowy, wolą stron jest "przedstawienie najlepszej oferty dla MON i docelowo produkowanie pojazdów w HCP".

Prezes Cegielskiego poinformował w poniedziałek, że z końcem czerwca rezygnuje z pełnionej obecnie funkcji.

"Nie rozstaję się z firmą. Zmieniam jedynie charakter mojej pracy. W związku ze strategią zarządu firmy, zakładającej powrót HCP do produkcji specjalnej zorganizowałem w ramach Cegielskiego dedykowany zespół ludzi, którego pracami będę kierował. Od prawie roku nadzoruję działania w tym zakresie. Zamierzam to zadanie doprowadzić do końca" - poinformował Wojciech Więcławek w przekazanym mediom komunikacie.

Według Więcławka, sukces HCP w zakresie produkcji specjalnej "jest na wyciągnięcie ręki".

"Dzisiaj firma ma strategię działania, produkty i zapewnione finansowanie na rozwój. Za sobą mamy czas rozpoznania problemów i planowania działań. Dzisiaj przed zarządem firmy stoi ostatnie zadanie - wdrożenie gotowych rozwiązań. Cieszę się, że nadal mogę pracować w Cegielskim i być naocznym świadkiem zapoczątkowanych ponad rok temu zmian, które wprowadziliśmy. Pozwolą one na powrót uczynić z Cegielskiego ikonę polskiego przemysłu, znaną nie tylko w Polsce, ale również na rynku globalnym" - wskazał.

H. Cegielski-Poznań S.A. istnieje na rynku od ponad 170 lat. Obecnie spółka wprowadza na rynek technologię napędów elektrycznych z zastosowaniem w branży automotive, kolejowej i tramwajowej. HCP oferuje również produkty i usługi z branży OZE oraz inżynierii środowiskowej - m.in. biogazownie i instalacje do przetwarzania odpadów.

W 1846 roku, kiedy powstała firma, produkowano w niej maszyny rolnicze, lokomobile parowe, parowozy i tabor kolejowy. Przedsiębiorstwo stało się uznanym producentem w branży silników okrętowych oraz stacjonarnych generatorów prądu. Cegielski rozwija się w dziedzinie serwisu przekładni elektrowni wiatrowych.

Wojciech Więcławek podkreślił, że spółka ma blisko 80-letnie doświadczenie w produkcji specjalnej. Przypomniał, że w halach Cegielskiego w Poznaniu i Rzeszowie produkowane były już od I wojny światowej pociski, karabiny, działka, a nawet pociągi pancerne.

Produkcja specjalna w HCP została zawieszona w 2002 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spółka H. Cegielski-Poznań ma produkować pojazdy dla wojska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!