XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sporny odcinek "zakopianki" - GDDKiA wstrzymuje prace

Sporny odcinek "zakopianki" - GDDKiA wstrzymuje prace
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zdecydował o czasowym wstrzymaniu prac projektowych nad modernizacją "zakopianki" na odcinku Poronin-Zakopane. Powodem są protesty mieszkańców nie zgadzających się na budowę tam dwupasmowej trasy o parametrach drogi głównej.

Według rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Magdaleny Chacagi, prace projektowe zostaną wstrzymane do czasu opracowania polityki transportowej dla całego Podhala, do czego zobowiązał się w styczniu tego roku marszałek województwa małopolskiego.

Dokument ten ma identyfikować problemy i wskazywać rozwiązania wszystkich potrzeb transportowych regionu z uwzględnieniem całej sieci dróg publicznych, a więc nie tylko krajowych, ale również samorządowych: wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Opracowanie ma uwzględniać kwestie transportu kołowego, transportu szynowego, polityki parkingowej i komunikacji zbiorowej. Mieszkańcy Poronina i przedmieść Zakopanego protestują, ponieważ uważają, że dwujezdniowa trasa o zakładanych przez inwestora parametrach skutecznie odgrodzi od nich turystów podróżujących "zakopianką". Ponadto nie zgadzają się na wyburzenie kilkudziesięciu budynków, a ceny wykupu działek pod inwestycję uważają za zbyt niskie. Ich zdaniem wystarczy remont i unowocześnienie istniejącej trasy, bez zmiany jej parametrów.

Zarządca dróg nie może też oddać do użytku zmodernizowanego odcinka ekspresowej "zakopianki" między Myślenicami i Pcimiem, ponieważ dwaj przedsiębiorcy z leżącej przy tej trasie Stróży skutecznie blokują budowę fragmentu drogi zbiorczej. Bez tej drogi niemożliwe jest pełne użytkowanie dwóch pasów nowej "zakopianki".

Właściciele restauracji i składu materiałów budowlanych domagają się, aby dojazdy do ich posesji odbywały się bezpośrednio z prawej jezdni drogi ekspresowej przez konstrukcję ekranów. Tymczasem projekt drogi ekspresowej zakłada ruch bezkolizyjny na całym jej odcinku, a wjazdy i zjazdy mogą odbywać się jedynie poprzez węzły komunikacyjne zlokalizowane w Stróży oraz w Pcimiu.

Jeszcze w 2005 roku drogowcy planowali, że w 2010 roku z Krakowa do stolicy Tatr będzie można przejechać już drogą dwujezdniową: do Rabki ekspresową, a dalej o parametrach głównej przyspieszonej lub głównej. Tymczasem protesty mieszkańców oddalają te plany w nieokreśloną przyszłość.

Poza nieoddanym wciąż odcinkiem ekspresowej "zakopianki" pomiędzy Myślenicami i Lubniem, na trasie Kraków-Zakopane pozostają jeszcze trzy jednojezdniowe fragmenty: Lubień-Chabówka (19,5 km), Rdzawka- Nowy Targ (12,2 km) oraz Nowy Targ-Zakopane (18,4 km).

Ciąg drogowy Kraków-Zakopane zwany "zakopianką" ma 94,5 km długości (od węzła autostradowego w Opatkowicach do Zakopanego). W jego skład wchodzi 54,8 km drogi krajowej nr 7 (od Krakowa do skrzyżowania w Rabce Zaborni) oraz 39,7 km drogi krajowej nr 47 od Zaborni do Zakopanego.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sporny odcinek "zakopianki" - GDDKiA wstrzymuje prace

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!