PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Statystyczny Polak w ciągu roku jechał pociągiem prawie osiem razy

Autor: WNP.PL (Piotr Stefaniak)
12-04-2017 12:07
Statystyczny Polak w ciągu roku jechał pociągiem prawie osiem razy
Fot. Shutterstock

Coraz więcej osób podróżuje w Polsce koleją. Jednak pod względem korzystania z tego środka transportu nadal jesteśmy poniżej średniej europejskiej.

To kluczowy wniosek z analizy „Wykorzystanie i potencjał kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce”, jakie przygotował Urząd Transportu Kolejowego.
W 2016 roku z usług polskich przewoźników kolejowych skorzystało 292,5 mln pasażerów, o 12 mln więcej niż w roku 2015.

Jednak względny „wskaźnik korzystania z pociągów”  (iloraz liczby pasażerów kolei przez liczbę mieszkańców kraju) miał u nas w ub. roku wartość 7,6, podczas gdy średni ten poziom w Europie wynosił 19.

Mówiąc inaczej, w ub. roku statystycznie każdy Polak podróżował pociągiem ośmiokrotnie w ciągu roku, a średnio w Europie – skorzystano z 19 przejazdów.

Zróżnicowanie regionalne


UTK zestawił też dane o liczbie podróżujących w każdym województwie oraz o liczbie ich mieszkańców.

W ten sposób wyliczył, że  wskaźnik korzystania z kolei waha się od 23,3 w woj. pomorskim i 18,9 w woj. mazowieckim, do zaledwie 1,5 w woj. podlaskim i 1,6 w woj. podkarpackim.

Ogółem, wyższy niż średni poziomu tego wskaźnika dla całej Polski zanotowano jeszcze także w woj. wielkopolskich (8,3) i dolnośląskim (7,7).

Zdaniem UTK, zestawienie takie uzmysławia regionalne zróżnicowanie potencjałów usług kolejowych, wskazuje na różnice oraz ewentualne szanse na ich rozwój.

Różna gęstość infrastruktury


UTK zestawił ponadto wskaźniki wykorzystania kolei pasażerskich, gęstość linii kolejowych, średnią dobową liczbę pociągów na 1 km linii kolejowych i proporcje przewozów koleją w stosunku do indywidualnego transportu samochodowego.

Np. na wschód od Wisły oraz w woj. zachodniopomorskim gęstość eksploatowanej sieci kolejowej jest niższa, niż średnio w Polsce (wskaźnik 6 km/100 km kw. powierzchni).

Dwa województwa – pomorskie i mazowieckie - charakteryzują się o wiele wyższym niż pozostałe wskaźnikiem wykorzystania (odpowiednio: 23,3 i 18,9). Efektywność wykorzystania kolei w tych województwach wynika m.in. z rozbudowanego systemu kolei aglomeracyjnych. Podróż koleją jest alternatywą dla zakorkowanych dróg w dużych miastach.

Sieć kolejowa jest stosunkowo dobrze rozwinięta wewnątrz i wokół obu aglomeracji i jest rozwijana poprzez modernizacje oraz budowę nowych linii i przystanków kolejowych. Na tych sieciach istnieją najlepsze w Polsce oferty kolei aglomeracyjnych.

Na przeciwległym biegunie jest województwo podlaskie, gdzie gęstość linii kolejowych jest najniższa w kraju (tylko 3 km na 100 km kw.) i gdzie najniższy jest wskaźnik wykorzystania (1,5 przejazdu/mieszkańca).

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 817 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP