XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

System TIR w Rosji co najmniej do 30 czerwca 2015

System TIR w Rosji co najmniej do 30 czerwca 2015
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Co najmniej do 30 czerwca br. system TIR będzie funkcjonować w Rosji na dotychczasowych zasadach - poinformowało Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ASMAP). Federalna Służba Celna Rosji (FTS) po raz kolejny przedłużyła umowę z tym operatorem systemu TIR.

Decyzję tę FTS podjęła 26 lutego.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa powiedział PAP, że "zalecenia przywrócenia przez władze rosyjskie ciągłości funkcjonowania na terytorium Federacji Rosyjskiej konwencji celnej o międzynarodowych przewozach drogowych z zastosowaniem karnetów TIR można uznać za oznakę możliwej stabilizacji w przewozach drogowych do Federacji Rosyjskiej na podstawie tej konwencji".

"Dotychczas, po zapowiedzi strony rosyjskiej o wycofaniu się ze stosowania Konwencji TIR na terytorium Federacji Rosyjskiej, decyzja w tej sprawie była kilkukrotnie przesuwana, a konwencja realizowana jest w bardzo ograniczonym zakresie" - zaznaczył rzecznik MIR.

W sierpniu 2013 r. FTS wypowiedziała porozumienie ze Stowarzyszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z powodu sporów finansowych. Rosyjscy prawnicy ocenili to posunięcie jako rezygnację Moskwy ze stosowania procedury TIR na terytorium FR. Później Federalna Służba Celna Rosji kilkakrotnie przesuwała termin zerwania współpracy z ASMAP, tj. faktycznie odstąpienia od honorowania karnetów TIR. Poprzednio - do 28 lutego 2015 r.

Stowarzyszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych poinformowało też, że 25 lutego w Administracji Prezydenta Rosji odbyła się narada na temat stosowania Międzynarodowej Konwencji Celnej, znanej jako Konwencja TIR, na terytorium FR. W wyniku narady prezydent Władimir Putin wydał serię rozporządzeń "zmierzających do zagwarantowania obowiązywania na terytorium Rosji Konwencji TIR z 1975 roku".

Decyzja prezydenta została przez moskiewskie media zinterpretowana jako przywrócenie obowiązywania Konwencji TIR w Rosji. Dziennik "Wiedomosti" poinformował w poniedziałek, że Putin polecił rządowi "zapewnienie ciągłości działania" Konwencji TIR na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Dziennik przypomina, że Konwencję TIR, która upraszcza procedury celne przewozów międzynarodowych, podpisało 68 państw, w tym Rosja. Do uproszczenia procedur przy przewozach miedzy tymi państwami są wykorzystywane karnety TIR. Pełnią one rolę gwarancji finansowych, a gwarantem jest krajowa instytucja autoryzowana przez Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU). W Rosji operatorem systemu TIR jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

"Wiedomosti" przypominają, że w lipcu 2013 r. rosyjska FTS oznajmiła, iż ASMAP nie radzi sobie z zadaniami i zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych gwarancji od przewoźników, od których - poza okazaniem karnetu TIR - będą wymagane np. gwarancje bankowe, poręczenia lub kaucja pieniężna. FTS uprzedziła także, że wypowie umowę rosyjskiemu operatorowi i wybierze w konkursie nowego gwaranta.

Postanowienia Federalnej Służby Celnej, jak twierdzi ASMAP, nie zostały sformalizowane w aktach normatywnych, nie było także ustaleń międzyresortowych, a Sąd Arbitrażowy uznał je za niewiążące, niemniej - jak podkreślają "Wiedomosti" - służby celne rozpoczęły "eksperyment": zaczęły domagać się dodatkowych gwarancji do karnetów TIR.

W wyniku zeszłotygodniowej narady Putin zalecił wykonywanie umowy z ASMAP do czasu wyłonienia nowego operatora systemu TIR w Rosji, co ma nastąpić najpóźniej do 30 czerwca. "Wiedomosti" nie wykluczają, że procedura ta zakończy się przedłużeniem umowy z ASMAP, ale na nowych warunkach. Dziennik zaznacza, że Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego nie zgłasza pretensji do ASMAP.

W sierpniu 2013 r. Rada Wykonawcza TIR na posiedzeniu w Genewie oficjalnie oceniła, że wprowadzane przez stronę rosyjską zmiany stanowią pogwałcenie Konwencji TIR. Wezwała także władze celne Rosji do odstąpienia od ich wprowadzenia i do prawidłowego stosowania Konwencji TIR.

Komisja Europejska ostrzegła, że nowe regulacje doprowadzą do poważnych zakłóceń w handlu UE z Rosją. Zaniepokojenie wobec rządu FR niejednokrotnie wyrażały też te kraje UE, które decyzja Federalnej Służby Celnej dotyka w największym stopniu, w tym Polska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: System TIR w Rosji co najmniej do 30 czerwca 2015

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!