Szef MON: lotnictwo najszybciej rozwijającym się rodzajem Sił Zbrojnych

Szef MON: lotnictwo najszybciej rozwijającym się rodzajem Sił Zbrojnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie siły powietrzne nie mogą narzekać na brak rozwoju, są zdecydowanie najszybciej rozwijającym się rodzajem Sił Zbrojnych - powiedział we wtorek wicepremier, szef MON, Tomasz Siemoniak, który odwiedził Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.

"Na pewno trzymamy się tego, co mamy, czyli F16 oraz MiG-29 - modernizowanych w Bydgoszczy, będących bardzo dobrymi samolotami z długą perspektywą na co najmniej kilkanaście lat, docenianych przez sojuszników w NATO. Mamy poważną w skali NATO-owskiej flotę samolotów wielozadaniowych, zbudowaliśmy przez ostatnie lata flotę samolotów transportowych - Casa i Hercules. Teraz zabraliśmy się za śmigłowce wielozadaniowe, potem uderzeniowe, potem znowu wielozadaniowe" - mówił minister obrony narodowej na konferencji prasowej o obecnej kondycji polskiego lotnictwa wojskowego i perspektywach jego rozwoju.

Jego zdaniem, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy to jeden z najlepszych polskich zakładów zbrojeniowych, ale także i jedna z najbardziej wszechstronnych firm w Europie, pod względem szerokiej palety samolotów, którymi się zajmuje.

"Chcę podkreślić tu decyzje związane z remontami samolotów Su-22. To decyzja kontrowersyjna, ale uważam, że słuszna i potrzebna - dla Sił Zbrojnych zakłady bydgoskie są sprawdzonym partnerem w tym obszarze, oczywiście także MiGI-29. Zakłady są przykładem takiego działania, w którym w sposób bardzo dobry łączy się remonty i modernizacje dla naszych Sił Zbrojnych, ale nie zapominają też te zakłady o rozwoju: tu chcę podkreślić przedsięwzięcia związane z samolotami Hercules, czy też cały program bezzałogowy - ma to wsparcie Polskiej Grupy Zbrojeniowej" - zaznaczył szef MON.

Jak podkreślił, intencją rządu jest to, aby konsolidacja przemysłu obronnego przyniosła "nową jakość, jeśli chodzi o eksport i wyjście za granicę naszych zakładów". "Jesteśmy bardzo zaawansowani w rozmowach z Bułgarią, byliśmy w Sofii - było tam spotkanie z prezydentem i ministrem obrony i tam nazwa Bydgoszcz mocno padała, bo Bułgarzy byli i wizytowali te zakłady i są przekonani, że to jest właściwe miejsce do remontów i modernizacji ich samolotów MiG-29" - dodał.

Siemoniak poinformował, że Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 zatrudniają obecnie ok. 700 osób, a w ostatnim czasie przyjęto kilkadziesiąt nowych osób.

"Zakłady mają bardzo dobre perspektywy rozwojowe. Myślę, że w 99. roku istnienia lotniska w Bydgoszczy, a siedemdziesiątym istnienia zakładu można pogratulować pracownikom i zarządowi tych osiągnięć" - ocenił wicepremier

Siemoniak powiedział również we wtorek w Bydgoszczy, że Polska jako członek NATO nie będzie angażować się militarnie w konflikt wojenny w Syrii.

"Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale NATO w ogóle nie zajmuje się operacją w Syrii. Tu działa koalicja pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych; Polska politycznie wspiera tę koalicję i my nie przewidujemy żadnego naszego zaangażowania w tym względzie" - powiedział Siemoniak podczas konferencji prasowej, zapytany, czy sojusznicy w NATO nalegają na to, aby Polska zaangażowała się zbrojeniowo w Syrii, np. poprzez udział w nalotach.

Spodziewa się natomiast dyskusji na ten temat w najbliższy czwartek w Brukseli, gdzie odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Temat jest tak poważny, że będziemy o tym rozmawiali. Natomiast dzisiaj nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach, jeśli chodzi o tę formułę polityczną działania tej koalicji i formułę wojskową, bo koalicja dokonuje nalotów na pozycje Państwa Islamskiego" - dodał.

"Na pewno sytuacja w Syrii w ostatnich dniach się skomplikowała. Nieuzgodnione z koalicją wejście Rosji do działania, wbrew ostrzeżeniom, przyniosło pierwsze napięcia. I na pewno bardzo niepokojące są te fakty mówiące o naruszaniu przestrzeni powietrznej naszego sojusznika, Turcji, przez rosyjskie samoloty" - mówił.

Szef MON dodał, że podczas czwartkowego spotkania w Brukseli minister obrony Turcji prawdopodobnie przedstawi szczegółowy raport w tej sprawie.

"I sądzę, że NATO będzie musiało mocniej się politycznie w tę sprawę angażować, ale to jest tylko kolejny element komplikujący ten nieskoordynowany udział Rosji. "Podstawowy problem to jest wojna domowa, która toczy się od czterech lat - kilkaset tysięcy ofiar, kilka milionów uchodźców. I na pewno świat dojrzewa do tego, że musi nastąpić jakiś przełom, bo sytuacja ewidentnie wymknęła się wszystkim spod kontroli" - ocenił wicepremier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef MON: lotnictwo najszybciej rozwijającym się rodzajem Sił Zbrojnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!