Szef MON: zakup Sikorsky Aircraft przez Lockheed Martin to ważny ruch

Szef MON: zakup Sikorsky Aircraft przez Lockheed Martin to ważny ruch
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakup właściciela PZL-Mielec przez Lockheed Martin to ważny ruch na rynku zbrojeniowym - ocenił we wtorek wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. Przyznał, że liczy na dobrą współpracę z nowym właścicielem.

W poniedziałek amerykański koncern lotniczy Lockheed Martin poinformował, że kupi za 9 mld dolarów producenta śmigłowców Black Hawk firmę Sikorsky Aircraft, do której należą m.in. zakłady lotnicze PZL-Mielec.

We wtorek szef MON przyznał, że satysfakcją przyjął tę informację. "Z satysfakcją odnotowuję to, że jest to zakup dokonany przez firmę świetnie przez nas znaną, obecną w Polsce jako partner ministerstwa obrony i to bardzo dobrze rokuje na dalszą współpracę" - powiedział Siemoniak w radiowych "Sygnałach Dnia".

"To bardzo poważny fakt, zapowiadany od miesięcy. Niezależnie od polskiego postępowania śmigłowcowego właściciele tej firmy ogłosili restrukturyzację i jasne było, że końcowym celem jest sprzedaż tej firmy" - mówił.

"Myślę, że jest to ważny ruch na światowym rynku. Firma kupująca Mielec staje się największym koncernem zbrojeniowym świata pod względem obrotów. Jest to też nasz sprawdzony partner, nasz dostawca samolotów F-16 (...)" - dodał.

Szef MON zaznaczył jednocześnie, że transakcja jest bardziej faktem biznesowym, niż takim, który należałoby komentować z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa.

"My jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z zakładami w Mielcu, czy zakładami w Świdniku" - podkreślił. Przypomniał przy tym, że Polska ma do wymiany 200 śmigłowców. "Zrobiliśmy pierwszy krok, jesteśmy w trakcie procedury na 50 (maszyn - PAP), a kolejne lata to dalsza wymiana naszej floty śmigłowcowej i na pewno te firmy są bardzo pożądanymi partnerami" - mówił.

Ogłoszona przez Lockheed Martin transakcja ma być - według komunikatu spółki - sfinalizowana do końca 2015 roku albo w pierwszym kwartale następnego. Dodano w nim, że Lockheed planuje włączyć firmę do departamentu Mission Systems and Training (MST), który już w przeszłości współpracował z producentem śmigłowców m.in. nad produkcją maszyn dla prezydentów USA.

Poza produkcją Black Hawków Sikorsky wytwarza m.in. śmigłowce dla prezydentów Stanów Zjednoczonych, a także maszyny dla marynarki MH-64R Seahawk. Maszyny tej firmy były także wykorzystywane do transportu astronautów, których kapsuły lądowały w oceanach po zakończeniu misji kosmicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!