XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szydło o śmigłowcach dla wojska: przede wszystkim interes państwa

Szydło o śmigłowcach dla wojska: przede wszystkim interes państwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska kieruje się przede wszystkim interesem państwa; rozumiem rozgoryczenie naszych partnerów, że nie doszło do podpisania umowy na śmigłowce dla wojska, ale nikt nie może pozwolić sobie na podpisanie niekorzystnej umowy - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło.

Szefowa rządu była we wtorek pytana o list ministrów obrony Francji i Niemiec, którzy napisali, że zaprzestanie negocjacji w sprawie offsetu będącego warunkiem umowy zakupu śmigłowców Caracal dla polskiego wojska jest "dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami".

"Polski rząd, tak jak każdy rząd, jak rząd francuski, rząd niemiecki, kieruje się przede wszystkim interesem państwa. Podejmujemy decyzje, które są korzystne z punktu widzenia interesu polskiego państwa" - podkreśliła premier.

Powiedziała, że w postępowaniu brano pod uwagę przede wszystkim to, że wojsko musi mieć nowoczesne wyposażenie, ale także warunki offsetowe. "Nasz partner nie spełnił tych warunków, w związku z tym rozmowy zakończyły się i w tej chwili stoimy przed nowym wyborem. Nie dzieje się tutaj nic, co nie jest zgodne ze standardami obowiązującymi we wszystkich państwach europejskich" - dodała Szydło.

Jak mówiła, warto zdawać sobie sprawę, że każdy broni swoich interesów. "To są ogromne interesy, również i gospodarcze, i ja rozumiem rozgoryczenie naszych partnerów, że nie doszło do podpisania umowy, ale też myślę, że każdy rząd nie mógłby sobie pozwolić na to, żeby podpisać umowę, która nie byłaby korzystna" - zaznaczyła premier.

Jej zdaniem "ten temat jest już za nami". "Musimy w tej chwili zrobić wszystko, żeby szybko rozstrzygnąć procedury i wybrać dla polskiej armii dobre nowoczesne wyposażenie" - dodała Szydło.

Dopytywana o relacje z szefem MON Antonim Macierewiczem, który najpierw oświadczył, że Polska kupi śmigłowce Black Hawk, a potem powiedział, że ta informacja nigdy nie była aktualna, Szydło powiedziała, że z ministrem rozmawia "nieustannie". "Rozmawiałam i dzisiaj. Jesteśmy również umówieni na jutro. Pan minister Macierewicz podejmuje ważne decyzje. W tej chwili przed nami jest nowy rok budżetowy. Chcemy też zakupić nowe, dobre wyposażenie dla polskiej armii, tak że tutaj jesteśmy rzeczywiście w stałym kontakcie" - oświadczyła szefowa rządu.

Mówiła o tym także w poniedziałek w Łańcucie - że polska armia potrzebuje dobrego, nowoczesnego sprzętu, po to, aby była skuteczna. Wyraziła nadzieję, że w nowym przetargu na dostawę helikopterów dla wojska "ważną rolę odegra Black Hawk".

Szef MON zapowiadał w niedzielę, że szczegółowo odpowie na list ministrów obrony Francji i Niemiec. "Na list odpowiedziała już pani premier, ale szczegółowa odpowiedź znajdzie się także w moim liście, przekazanym tym ministrom" - mówił. Dzień wcześniej Macierewicz powiedział, że list go zaskoczył, ponieważ "ministrowie obrony wszystkich państw, które prowadzą jakiekolwiek negocjacje z Polską, wiedzą, że warunkiem każdego kontraktu zbrojeniowego z Polską jest offset". Dodał, że "Francja nie była w stanie przedstawić wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu satysfakcjonujących ofert offsetowych i w związku z tym Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, musiało je zakończyć".

W piątek AFP podała, że pod koniec października ministrowie Jean-Yves Le Drian i Ursula von der Leyen wystosowali do szefa MON list, w którym zaprzestanie negocjacji w sprawie offsetu będącego warunkiem umowy zakupu śmigłowców nazwali "dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami". "Metoda zastosowana względem transparentnego przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość naszą propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko naszych trzech państw, ale również obrony europejskiej" - relacjonowała list AFP.

Proszone o komentarz MON oświadczyło w piątek, że podziela w tej sprawie stanowiska rzecznika rządu Rafała Bochenka. Dzień wcześniej rzecznik stwierdził, że rząd z przykrością przyjął stanowisko ministra obrony Francji, "który wielokrotnie był informowany, iż warunkiem podpisania kontraktu na nabycie śmigłowców Airbus Helicopters było porozumienie dotyczące umowy offsetowej dla Polski. Wynika to wprost z polskiego ustawodawstwa, czego strona francuska była świadoma i o czym wielokrotnie przypominał minister Antoni Macierewicz" - mówił Bochenek.

Na początku października resort rozwoju, który prowadził negocjacje offsetowe, poinformował o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters w sprawie wskazanych w przetargu śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Pod koniec października MON poinformowało, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zamierza za miliard złotych kupić śmigłowce dla wojska, a do rozmów z Inspektoratem Uzbrojenia zaproszono trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu: PZL Mielec należący do amerykańskiej korporacji Sikorsky będącej własnością Lockheed Martin; PZL-Świdnik należącej do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo oraz Airbus Helicopters.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szydło o śmigłowcach dla wojska: przede wszystkim interes państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!