XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Technikum w Łazach uruchomiło klasy lotnicze

Technikum w Łazach uruchomiło klasy lotnicze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Klasy kształcące przyszłych techników eksploatacji portów i terminali lotniczych uruchomiło technikum w Łazach k. Zawiercia (Śląskie). Inicjatywę wspierają Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL) oraz Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.

W poniedziałek podpisano umowę patronacką między Zespołem Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach i Starostwem Powiatowym w Zawierciu a GTL (zarządza portem lotniczym Katowice) oraz działającym w ramach Politechniki Śląskiej centrum kształcenia lotniczych kadr.

"Naszą ambicją jest, aby proces dydaktyczny w tej dziedzinie układał się w spójną całość - od kształcenia w klasie profilowanej na poziomie ponadgimnazjalnym, poprzez studia wyższe i zdobywanie potrzebnych w tym zawodzie licencji, po staże i zatrudnienie u pracodawcy" - powiedział PAP dyrektor szkoły Michał Brzozowski.

Pierwsza klasa "lotnicza", uruchomiona na podstawie autorskiego programu nauczania, ruszyła w Łazach przed rokiem, w tym roku naukę rozpoczął kolejny rocznik uczniów. Współpraca z GTL i politechniką da im możliwość odbywania praktyk oraz przygotowania do zdobycia niezbędnych licencji i certyfikatów.

Zespół szkół w Łazach od dawna stara się dostosować profil kształcenia do potrzeb rynku pracy, w ścisłej współpracy z przyszłymi pracodawcami. W tamtejszym liceum działa już m.in. tzw. klasa wojskowa, policyjna, dziennikarska oraz GOPR-owska, prowadzona z pomocą ratowników jurajskiej grupy GOPR.

Kształcenie kadr dla lotnictwa już w szkole średniej wpisuje się w projekt działającego w ramach Politechniki Śląskiej Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. Docelowo jego program kształcenia ma objąć niemal wszystkie specjalności związane z obsługą lotnisk i ruchu powietrznego.

W tym roku, w związku z coraz większym zainteresowaniem ofertą dydaktyczną Centrum, utworzono tam nową specjalność - nawigację powietrzną - dla studentów II roku studiów stacjonarnych wydziału transportu. W ramach tych studiów kształcony jest zarówno personel naziemny lotnisk, jak i latający (pilot samolotu i pilot śmigłowca).

Specjalizacja obejmuje takie przedmioty jak prawo lotnicze, ogólna budowa statków powietrznych, osiągi i planowanie lotów, meteorologia, nawigacja, procedury operacyjne, zasady lotu, łączność i frazeologia lotnicza oraz zagadnienia związane z ludzkimi predyspozycjami do pracy w lotnictwie. Ośrodek zamierza również utworzyć trzeci kierunek studiów podyplomowych "Planowanie i projektowanie cywilnych portów lotniczych".

Centrum to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Jego tworzenie rozpoczęło się dwa lata temu, a kształcenie rozpoczęło się w minionym roku akademickim. Pierwsze były studia podyplomowe "Organizacja lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej" oraz "Teleinformatyka w transporcie lotniczym". Docelowo na Politechnice Śląskiej rozważane jest stworzenie nowego kierunku studiów pod nazwą "Lotnictwo i kosmonautyka".

Zarówno pomysłodawcy utworzenia Centrum, jak i klas lotniczych w Łazach, przekonują, że jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Według ubiegłorocznych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), w bliskiej przyszłości polskie lotnictwo będzie potrzebować ok. 23 tys. nowych pracowników - specjalistów nawigacji, łączności, zarządzania przestrzenią powietrzną, obsługi technicznej samolotów, budowy i eksploatacji lotnisk itp.

W Europie przyjmuje się, że na każdy milion korzystających z lotniska pasażerów przypada około tysiąc osób zatrudnionych bezpośrednio na lotnisku, 3 tys. osób wokół niego (w usługach, handlu itp.) oraz 15 tys. w całym regionie, obsługiwanym przez port lotniczy. Za wzrostem ruchu musi iść wzrost zatrudnienia w tym sektorze.

Według ULC, w ciągu trzech kwartałów tego roku liczba pasażerów odprawionych na polskich lotniskach przekroczyła 14,7 mln, o ponad 10 proc. (1,6 mln osób) mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Technikum w Łazach uruchomiło klasy lotnicze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!