XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tragiczny rok w transporcie lotniczym. 236 ofiar wypadków

Tragiczny rok w transporcie lotniczym. 236 ofiar wypadków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2016 r. doszło do 65 światowych wypadków lotniczych, w których zginęło 236 osób - podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) . W 2015 r. było więcej wypadków, ale mniej ofiar. IATA podkreśla, że latanie to wciąż najbezpieczniejszy sposób podróżowania.

W raporcie IATA na temat bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym poinformowano, że w ubiegłym roku w sumie w lotnictwie cywilnym doszło do 65 wypadków lotniczych, w tym do 10 katastrof lotniczych. Dla porównania w 2015 roku odpowiednio było to 68 wypadków lotniczych z udziałem czterech katastrof lotniczych. W 2016 roku w wypadkach samolotowych zginęło 268 osób, a w 2015 roku - 136.

IATA przekonuje, że choć dane za 2016 roku są gorsze wobec danych za 2015 rok, to biorąc pod uwagę średnie wyliczenia za lata 2011-2015, statystyka ta wygląda lepiej.

"W ubiegłym roku blisko 3,8 mld pasażerów bezpiecznie podróżowało liniami lotniczymi w ok. 40,4 mln lotów na całym świecie. Liczba wszystkich wypadków lotniczych, także tych z udziałem ofiar śmiertelnych, spadła w stosunku do średniej pięcioletniej, pokazując tym samym, że lotnictwo staje się coraz bezpieczniejsze" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.

Z danych IATA za lata 2011-2015 wynika, że średnio w tym czasie wydarzyło się 81 wypadków lotniczych, z udziałem 13,4 katastrof lotniczych, w których zginęło 371 osób.

"Latanie jest wciąż najbezpieczniejszą formą podróżowania, a bezpieczeństwo pozostaje priorytetem wszystkich zaangażowanych w lotnictwo. Naszym celem jest, aby każdy start i lądowanie odbyło się bez wypadku. A każdy wypadek powoduje, że podwajamy siły, aby ten cel osiągnąć" - podkreślił de Juniac.

W ubiegłym roku m.in. w marcu 62 osoby zginęły w katastrofie samolotu Boeing 737-800 podczas próby lądowania na lotnisku w Rostowie nad Donem w południowej Rosji, a w maju Airbus EgyptAir runął do Morza Śródziemnego z 66 osobami na pokładzie, wszyscy zginęli.

IATA poinformowała jednocześnie, że międzynarodowy ruch pasażerski także w tym roku dynamicznie się rozwija i w styczniu wzrósł o 9,6 proc. w porównaniu do stycznia 2016 roku. Jest to najszybsze tempo wzrostu od kwietnia 2011 r. Dobre dane dotyczą także przewozów cargo, gdzie w styczniu odnotowano 6,9-procentowy wzrost wobec stycznia 2015 roku.

Zgodnie z prognozami z grudnia ub.r. linie lotnicze mogą zarobić w 2017 roku 29,8 mld dol. To mniej niż w 2016 roku, w którym - jak spodziewa się IATA - światowi przewoźnicy uzyskają rekordowe zyski na poziomie 35,6 mld dol. Według IATA mniejszy zysk linii lotniczych w tym roku to efekt głównie wyższych cen ropy, rosnących kosztów pracy oraz podatków.

IATA zrzesza 265 linii lotniczych, w tym PLL LOT, z 117 krajów. Zapewnia ponad 83 proc. światowego ruchu lotniczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tragiczny rok w transporcie lotniczym. 236 ofiar wypadków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!