PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tramwaje Śląskie kupują 45 tramwajów. Znów bez klimatyzacji

Autor: PAP
31-07-2017 06:20
Tramwaje Śląskie kupują 45 tramwajów. Znów bez klimatyzacji
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

45 nowych tramwajów powinno pojawić się na torach Górnego Śląska i Zagłębia do połowy 2020 r. Rozpoczynająca procedury ich zakupu spółka Tramwaje Śląskie zakłada możliwość rozszerzenia zamówień o 10 pojazdów – do dostarczenia w kolejnych dwóch latach.

Będzie to jedna z części wartego ok. 885 mln zł unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w konurbacji katowickiej. Koordynuje go spółka należącą do 12 śląskich i zagłębiowskich samorządów. Projekt zakłada ogółem m.in. remonty 100 km torowisk, budowę ponad 20 km linii oraz zakup nowych tramwajów.
Planując zakup nowych wozów, Tramwaje Śląskie wiosną tego roku przeprowadziły tzw. dialog techniczny z kilkoma potencjalnymi dostawcami. Ta procedura miała dać przewoźnikowi wiedzę, m.in. jak optymalnie określić w zamówieniach przetargowych założenia konstrukcyjne planowanych do kupienia tramwajów i jak przygotować same przetargi.

Ostatecznie spółka ogłosiła dwa postępowania. Jedno z nich zakłada zakup 10 nowych tramwajów jednoczłonowych (8 jednokierunkowych i 2 dwukierunkowe), częściowo niskopodłogowych (co najmniej 20 proc. niskiej podłogi), o długości powyżej 13,5 m. Drugie obejmuje zakup 27 nowych przegubowych tramwajów jednokierunkowych, wieloczłonowych, niskopodłogowych (co najmniej 60 proc. niskiej podłogi) o długości ok. 25 m oraz 8 podobnych wozów o długości ok. 32 m.

Zamawiane tramwaje nie będą klimatyzowane w części pasażerskiej; klimatyzacja obejmie tylko kabiny motorniczych.

W pierwszym przetargu Tramwaje Śląskie zastrzegają prawo opcji zamówienia do 5 kolejnych takich samych tramwajów jednoczłonowych, jednokierunkowych. Prawo opcji w drugim postępowaniu obejmuje do 5 kolejnych identycznych tramwajów 25-metrowych.

Kryteriami oceny ofert w przetargu na tramwaje jednoczłonowe będą: cena w 77 proc. oraz długość niskiej podłogi przedziału pasażerskiego w 15 proc. i rozwiązania techniczne (związane konstrukcją pantografu i liczbą drzwi) - w 8 proc. Kryteriami oceny w przetargu na tramwaje wieloczłonowe będą cena w 80 proc., a także rozwiązania techniczne (konstrukcje układu hamulcowego, kół i pantografu) oraz długość niskiej podłogi przedziału pasażerskiego - po 10 proc.

Na oferty w obu przetargach tramwajowa spółka czeka do 8 września br.

Zakup nowych wozów jest elementem pierwszego z dwóch planowanych etapów całego projektu o wartości 885 mln zł. Zakres prac objętych pierwszym etapem był określony w ogłoszeniu o przetargu na wybór inżyniera kontraktu tej części projektu. Z ogłoszenia wynikało, że cztery części pierwszego etapu obejmą prace szacowane na 369,8 mln zł.

W pierwszej z tych części ujęto: modernizacje odcinków linii w ciągu ul. 3 Maja, Hajduckiej i Powstańców w Chorzowie, ul. Bytomskiej w Świętochłowicach, ul. Goduli i Niedurnego w Rudzie Śląskiej, wymianę 4 rozjazdów na pętli Chebzie oraz modernizację torowisk na terenie Zakładu Usługowo Remontowego w Chorzowie.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP