Trwa strajk francuskich transportowców

Trwa strajk francuskich transportowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komunikacja we Francji pozostawała nadal sparaliżowana w sobotę, czwartym dniu strajku francuskich transportowców sprzeciwiających się likwidacji przywilejów emerytalnych

Sieć państwowych kolei SNCF poinformowała, że na 500 superszybkich pociągów TGV, które miały normalnie kursować w sobotę, w trasy wyjechało jedynie 180. W niedzielę będzie lepiej - koleje zapowiedziały, że wyruszy 250 składów.

Europejskie pociągi Eurostar jeżdżą normalnie, a Thalys mają nieznaczne opóźnienia.

W sobotę we Francji jeździ 40 proc. pociągów regionalnych; ruch w regionie paryskim jest - jak podaje SNCF - "bardzo ograniczony".

Paryż nadal jest sparaliżowany - kursuje tam co piąty pociąg metra i około 40 proc. autobusów i tramwajów - poinformowała rzeczniczka sieci transportu RATP w regionie paryskim.

Pracownicy kolei opowiedzieli się w piątek za kontynuowaniem protestu co najmniej do poniedziałku, mimo że jeden umiarkowany związek zawodowy wzywał do powrotu do pracy.

W piątek późnym wieczorem SNCF zaoferowała związkom procedurę przeanalizowania ich żądań na pierwszym spotkaniu wstępnie zaplanowanym na 21 listopada - dzień po rozpoczęciu zapowiadanego strajku urzędników służby cywilnej i nauczycieli.

Dziennik "Le Monde" podał w sobotę, że chodzi o zgromadzenie wszystkich związków na "rozstrzygające" negocjacje 10 i 12 grudnia.

Rząd nalega, by strajk zakończył się zanim rozpoczną się negocjacje, lecz doradca prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego ds. społecznych Raymond Soubie powiedział w sobotę, że "stopniowe" wracanie do pracy wystarczy.

"Nie stawiamy żadnych warunków. Jeśli są ludzie, którzy mają dobre zamiary, linie porozumienia nie zostaną odcięte. Trzeba po prostu gestu dobrej woli" - oświadczył doradca.

Strajki, które rozpoczęły się we wtorek wieczorem są próbą sił wobec jednej z kluczowych reform zapowiadanych przez francuskiego prezydenta.

Reforma, dotycząca pół miliona pracowników firm kontrolowanych przez państwo oraz miliona stu tysięcy emerytów już korzystających z systemu przywilejów, ma na celu zniesienie tych przywilejów. Część z uprawnionych może udać się na emeryturę już w wieku 50 lat, a większość - 55 lat.

Reforma dąży do zrównania systemów specjalnych z ogólnie obowiązującym systemem emerytalnym we Francji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trwa strajk francuskich transportowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!