Trwają rozmowy rządu z kolejarzami

Trwają rozmowy rządu z kolejarzami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W poniedziałek, 11 czerwca, przed południem rozpoczęły się w Warszawie rozmowy kolejarzy z rządem. Kolejarze mają przedstawić swoje stanowisko wobec przekazanej im 6 czerwca rządowej propozycji rozwiązań emerytalnych. Od efektu rozmów zależy, czy 12 czerwca w PKP zostanie przeprowadzony strajk ostrzegawczy.

Jak poinformował dziennikarzy przed rozmowami rzecznik komitetu protestacyjnego kolejarzy Jerzy Oleszak, kolejarze chcą zaproponować kilka poprawek. - Chodzi o doprecyzowanie niektórych zapisów - powiedział.

Po rozmowach przeprowadzonych w środę wicepremier Przemysław Gosiewski mówił, że porozumienie między komitetem protestacyjnym kolejarzy a stroną rządową zostało wynegocjowane i parafowane.

Gosiewski poinformował wtedy, że zgodnie z porozumieniem, sprawy wcześniejszych emerytur dla kolejarzy zostaną uregulowane w ramach systemu emerytur pomostowych. Wykaz grup zawodowych, które będą mogły korzystać z emerytur pomostowych, ma być zawarty w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy o emeryturach pomostowych.

Jak mówił w środę Oleszak, jeżeli propozycja rządowa zostanie zaakceptowana przez komitet, to "w poniedziałek dojdzie do porozumienia".

Kolejarze domagali się zmian w trzech ustawach. W ustawie o emeryturach chcieli wprowadzenia prawa do emerytury kolejowej w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Chcieli, aby dotyczyło to wszystkich kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 31 grudnia 1998 roku.

Chcieli również wprowadzenia zapisów w ustawie o komercjalizacji PKP, umożliwiających wszystkim pracującym na kolei w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze przejście na wcześniejszą emeryturę po 40 latach pracy. Rok pracy w takich warunkach liczyłby się jak 14 miesięcy.

Związkowcy opowiadali się też za wpisaniem do ustawy o emeryturach pomostowych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chodziłoby o osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!