Trwają rozmowy z firmami budującymi Terminal 2

Trwają rozmowy z firmami budującymi Terminal 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trwają rozmowy o powrocie na plac budowy firm, które wcześniej pracowały przy Terminalu 2 na warszawskim Okęciu - poinformował PAP w piątek wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz.

W październiku Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) odstąpiło od umowy na budowę Terminalu 2. Zawarto ją z konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex-Estudio Lamela, jednak szereg prac wykonywały mniejsze firmy. To właśnie z nimi resort infrastruktury prowadzi teraz rozmowy.

Firmy te pracowały m.in. przy uruchamianiu rękawów do samolotów czy instalacji urządzeń do odprawy bagażu.

Powrót tych przedsiębiorstw na budowę zależy jednak od stanowiska firm, które tworzyły konsorcjum budujące nowy obiekt. Powinno ono być znane w środę lub w czwartek - powiedział Jarmuziewicz.

Jego zdaniem, istnieje duże ryzyko, że prace przy wykończeniu terminalu przeciągną się na tyle długo, że nie będzie on otwarty do 28 marca, czyli do dnia, kiedy lotnisko zostanie włączone do strefy Schengen.

Natomiast PPL uważa, że nowy terminal na warszawskim lotnisku zostanie uruchomiony przed 28 marca. Informował o tym w czwartek rzecznik firmy Artur Burak.

Wykonawcą budynku było konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex- Estudio Lamela. W październiku ub.r. PPL odstąpiło od umowy z konsorcjum na budowę Terminalu 2. Ostatecznym powodem było stanowisko Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej o braku akceptacji dla rozwiązań proponowanych przez konsorcjum.

"Decyzja ta uniemożliwia uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i uruchomienie hali odlotów" - poinformowało wówczas PPL.

Przekroczono wszystkie wcześniejsze terminy wynikające z kontraktu oraz aneksu. W ocenie PPL, wykonawca nie był zdolny do sprawnego zakończenia budowy oraz nie dawał gwarancji, że jakikolwiek nowy termin zakończenia rozbudowy mógłby być dotrzymany.

Dzięki nowemu terminalowi z warszawskiego lotniska będzie mogło skorzystać 12 mln pasażerów rocznie (w 2005 r. z Terminalu 1 skorzystało 7,1 mln osób, choć jest on obliczony na 3,5 mln). Powierzchnia nowego terminalu wynosi 110 tys. m kw., czyli ponad dwa razy więcej niż "starego".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trwają rozmowy z firmami budującymi Terminal 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!