Trzy nowelizacje ustawy mają zreformować polską kolej

Trzy nowelizacje ustawy mają zreformować polską kolej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednostki samorządu będą mogły przejąć za darmo lokalne linie kolejowe i budynki dworców wraz z leżącymi pod nimi gruntami. W zamian będą musiały zająć się remontami zaniedbanych nieruchomości i prowadzić przewozy pasażerskie.

Rząd zamierza poprawić rentowność spółek grupy kolejowej i zrestrukturyzować majątek PKP - pisze "Gazeta Prawna". Na większą konkurencyjność przewoźników ma wpłynąć wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych przewidzianych w trzech projektach nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Zmieniona zostanie również ustawa o transporcie kolejowym.

- Nowelizacja przepisów musiała zostać rozdzielona na trzy projekty, gdyż jeden z nich będzie podlegał czasochłonnej notyfikacji w Komisji Europejskiej. Mimo to będziemy równolegle pracowali nad wprowadzeniem wszystkich przewidzianych w nich propozycji - tłumaczy Sławomir Sadowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania zakładają, że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły bezpłatnie przejąć linie kolejowe (lub ich odcinki), które nie mają znaczenia państwowego i nie będą wykorzystywane przez Polskie Koleje Liniowe (to spółka Grupy PKP odpowiedzialna za zarządzanie państwową siecią kolejową).

- Województwa muszą być obecnie traktowane przez PKL jak prywatny podmiot i płacić za przejęte linie. Projekt przewiduje, że przejęcie będzie możliwe nieodpłatnie, gdy w zamian za nie samorząd zobowiąże się do modernizacji infrastruktury. Druga możliwość polega na odpłatnym przejęciu linii. Samorządy będą jednak mogły odzyskać zainwestowane pieniądze, dzięki zdecydowanie niższym opłatom za dostęp do linii, na których będą jeździły ich pociągi - tłumaczy Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP.

Przekazanie infrastruktury kolejowej będzie możliwe po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw transportu. Wraz z podpisaniem umowy samorząd będzie musiał zobowiązać się do prowadzenia przewozów pasażerskich na przejętych trasach.

Nowelizacja może przyczynić się do wyraźnej poprawy stanu technicznego dworców kolejowych. PKP będą mogły bowiem przekazać je na własność wnioskującym o to gminom.

W zamian za budynek (wraz z zajętym pod nim gruntem) jednostka samorządu będzie musiała się zobowiązać do jego remontu, odnowienia lub przebudowy w określonym terminie. Warunkiem przekazania będzie dodatkowo zachowanie na terenie dworca funkcji związanych z obsługą podróżnych (np. kasy, przechowalnie bagaży, poczekalnie, parkingi). W zamian za otrzymane nieruchomości gmina nie będzie mogła żądać od PKP uregulowań zaległych zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości.

- Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo nawet 20-letnia dzierżawa nie jest wystarczającą zachętą dla gminy do tego, żeby inwestować w bardzo zaniedbane obiekty. Gdy przepisy będą dopuszczały przejęcie budynku na własność, na pewno skorzystamy z tej możliwości - podkreśla Roman Czepe, burmistrz Łap.

Dzięki kolejnym zmianom w przepisach będzie można zadbać również o budynki dworcowe w mniejszych miastach, oddalone od centrów, bądź na obrzeżach miast, którymi nie są zainteresowane władze miast ani prywatni inwestorzy. Ustawa o transporcie kolejowym będzie bowiem dopuszczała ich renowację ze środków publicznych.

PKP będą mogły też nieodpłatnie przekazać gminom lub spółdzielniom mieszkaniowym lokale zakładowe, których nie zechcą wykupić wynajmujący je kolejarze. Lokatorzy będą zawiadamiani o planowanej sprzedaży mieszkań, po czym będą mieli trzy miesiące na złożenie pisma, w którym wyrażą chęć ich nabycia. Jeżeli tego nie zrobią, PKP będą mogły oddać gminom lub spółdzielniom swój zasób lokalowy wraz z wierzytelnościami oraz kaucjami wniesionymi przez najemców PKP.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy nowelizacje ustawy mają zreformować polską kolej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!