UE poprawi bezpieczeństwo na polskich przejazdach kolejowych

UE poprawi bezpieczeństwo na polskich przejazdach kolejowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na przejściach kolejowych w Polsce co roku ginie średnio około 50 osób. Już wkrótce - dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej - ta liczba może spaść o połowę.

W piątek w Brukseli eksperci ds. bezpieczeństwa kolejowego podpisali Kartę Europejskiego Bezpieczeństwa Drogowego. Dokument powstał w roku 2004 z inicjatywy Komisji Europejskiej. Komisja chce, by do roku 2010 obniżyć o połowę liczbę śmiertelnych wypadków na europejskich drogach. Rocznie na drogach Unii Europejskiej ginie ok. 40 tys. osób.

Efektem współpracy ekspertów kolejowych i drogowych będzie m.in. ogólnoeuropejska społeczna kampania informacyjna. Tegoroczny Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który przy wsparciu finansowym KE przeprowadzony zostanie w czerwcu br., poświęcony będzie bezpieczeństwu na przejściach kolejowych.

Ponadto sygnatariusze podpisanego w piątek porozumienia - Europejskie Zrzeszenie Kolei (CER) - zapowiedzieli, że zwrócą się do Komisji Europejskiej o pomoc finansową na modernizuję infrastruktury na przejściach kolejowych.

"Dobrze, że do inicjatywy poprawy bezpieczeństwa na drogach włączyli się eksperci kolejowi. Mam nadzieję, że na efekty nie będzie trzeba czekać długo" - powiedział w piątek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE) i komisarz ds. transportu i Antonio Tajani.

W roku 2007 w Polsce doszło do 428 wypadków kolejowych. Najwięcej, bo aż 70 proc. miało miejsce na przejazdach kolejowych. Zginęły w nich 45 osoby, a 127 zostało rannych.

Polska zajmuje 4 pozycję w Unii pod względem liczby wypadków spowodowanych z winy przewoźnika kolejowego. Powodem jest przestarzała infrastruktura oraz brak specjalistów od sterowania ruchem.

Co roku w wypadkach na przejazdach kolejowych w Unii Europejskiej ginie 600 osób. To dwa procent wypadków śmiertelnych na drogach i aż jedna trzecia wypadków kolejowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!