Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ujednolicony sposób gromadzenia danych o ryzyku wypadków drogowych

Autor: WNP.PL (PS)
24-02-2016 11:09
Ujednolicony sposób gromadzenia danych o ryzyku wypadków drogowych
Fot. Fotolia

Na zlecenie sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowana została metodologia klasyfikacji ryzyka dla wybranych rodzajów wypadków drogowych na drogach wojewódzkich oraz dla województw i powiatów.

Jak informuje MIB, po raz pierwszy w Polsce prezentowana metodologia klasyfikacji została wykonana jednolitą metodą dla tych wszystkich regionów.
Jest ona zarazem komplementarna z metodą określoną w rozporządzeniu ministra infrastruktury i rozwoju z 20 października 2015 r. w sprawie dokonywania klasyfikacji odcinków dróg ze względu na koncentrację wypadków śmiertelnych oraz ze względu na bezpieczeństwo sieci drogowej.

Załączone materiały zawierają klasyfikację ryzyka zagrożeń wypadkami różnego typu, przedstawioną w sposób tabelaryczny i graficzny (mapy), co pozwala na dokonanie porównania pod względem stopnia zagrożenia pomiędzy poszczególnymi drogami wojewódzkimi, ich odcinkami oraz jednostkami terytorialnymi kraju, podkreśla biuro prasowe MIB.

Praca została wykonana w oparciu o dane dotyczące wypadków drogowych i ich skutków (ofiar śmiertelnych i rannych, w tym ciężko rannych) z trzech następujących po sobie lat dla odcinków dróg wojewódzkich oraz obszarów województw i powiatów, w tym miast na prawach powiatu.

Z informacji szczegółowych wynika m.in., że pozyskane dane lokalizacji zdarzeń drogowych na drogach wojewódzkich z policyjnej bazy SEWIK wymagały długotrwałej i żmudnej pracy przy ich weryfikacji. Natrafiono na wiele sprzeczności, przy określeniu lokalizacji, kategorii drogi, braków w określeniu miejsca zdarzenia.  

Tylko cztery województwa prowadzą weryfikację lokalizacji wypadków (małopolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie). Jednakże informacje z województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego nie zawierają numeru ID wypadku, przez co połączenie zweryfikowanych danych z bazą SEWIK jest znacznie utrudnione i czasochłonne.

Dla pozostałych województw sprawdzenie lokalizacji wypadków przeprowadzono na podstawie otrzymanych bądź udostępnionych na stronach internetowych zarządców dróg danych dotyczących przebiegu dróg wojewódzkich, co powodowało wiele błędów, w skali od 1 do 60 proc.

Łączna długość analizowanej sieci dróg wojewódzkich wynosi 28400 km. Najdłuższa z nich jest w województwach: mazowieckim - 2,8 tys. km, wielkopolskim - 2,7 tys. km i dolnośląskim - 2,4 tys. km, a najkrótsza w opolskim - 0,9 tys. km.  

Na drogach wojewódzkich w latach 2012-14 odnotowano 16849 wypadków, w których 21335 osób odniosło obrażenia, w tym 5846 ciężkie a 2156 poniosło śmierć. Koszt wypadków wynosi prawie 16,9 mld zł.   

Największą liczbę wypadków odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim  i małopolskim (odpowiednio 1999, 1643, 1639), a najmniej w województwie opolskim  i świętokrzyskim (383, 751).

W związku z dużą korelacją wypadków i ofiar rannych  w tych samych województwach odnotowano odpowiednio najwięcej i najmniej rannych. W przypadku ofiar śmiertelnych zdecydowanie najwięcej jest ich  w województwie mazowieckim (267) i wielkopolskim (211). Najmniej ofiar śmiertelnych odnotowano w województwach: opolskim i świętokrzyskim (64, 86).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP