PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UKE zawiesił kontrolę Polskiej Grupy Pocztowej

Autor: PAP
18-02-2014 15:05

Urząd Komunikacji Elektronicznej zawiesił kontrolę Polskiej Grupy Pocztowej. Spółka ta sprzeciwiła się, by dokumenty ws. kontroli podpisywał - zamiast szefa urzędu - upoważniony do tego wiceprezes. UKE ma siedem dni na odniesienie się do zażalenia PGP.

Kontrolę Polskiej Grupy Pocztowej (PGP) Urząd rozpoczął na początku lutego br. Kontrola UKE miała dotyczyć zgodności świadczenia usług pocztowych przez spółkę z wymaganiami określonymi przez przepisy prawa, w tym głównie przestrzegania tajemnicy pocztowej oraz zapewnienia warunków technicznych i organizacyjnych do świadczenia usług pocztowych.
Tajemnica pocztowa obejmuje m.in. informacje przekazywane w przesyłkach pocztowych, dotyczące realizowania przekazów pocztowych oraz dane ws. podmiotów korzystających z usług pocztowych.

Prawo pocztowe przewiduje możliwość nałożenia kary pieniężnej w wysokości do 2 proc. przychodów danego operatora pocztowego w sytuacji naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy pocztowej, jak również wtedy, gdy operator nie usunął stwierdzonych nieprawidłowości w terminie określonym w decyzji prezesa UKE.

Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Dawid Piekarz poinformował we wtorek PAP, że 6 lutego br. pełnomocnik PGP zgłosił sprzeciw do kontroli. "Zakwestionował on umocowanie zastępcy prezesa UKE do podpisywania dokumentów z upoważnienia prezesa" - powiedział. Dodał, że 11 lutego br. prezes UKE wydał postanowienie, w którym odrzucił argumentację PGP i zdecydował o kontynuowaniu kontroli.

"W ciągu trzech dni od dnia doręczenia postanowienia prezesa UKE podmiot kontrolowany mógł wnieść do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zażalenie na to postanowienie. Takie zażalenie wpłynęło do urzędu 17 lutego" - wyjaśnił Piekarz.

Rzecznik urzędu powiedział, że prezes UKE ma siedem dni na analizę i odniesienie się do zażalenia spółki, a także na podjęcie decyzji o kontynuowaniu lub odstąpieniu od kontroli. "Zgodnie z przepisami, na czas procedury związanej ze sprzeciwem (i zażaleniem) - czynności kontrolne ulegają zawieszeniu. Jeżeli po przeanalizowaniu zażalenia prezes UKE podtrzyma decyzję o kontynuowaniu czynności kontrolnych, będą one mogły zostać wznowione" - dodał.

Pod koniec stycznia Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na dwuletnią obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, wartego ok. 500 mln złotych. Kontrakt zdobyła PGP, bo złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej. Śledztwo wszczęto z zawiadomienia Poczty Polskiej. Dotyczy ono "złożenia w celu uzyskania zamówienia publicznego nierzetelnego pisemnego oświadczenia w zakresie dotyczącym wymogów stawianych przez zamawiającego".

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 818 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

718 868 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP