Umorzone śledztwo z doniesienia ZNTK Łapy ws. płatnej protekcji

Umorzone śledztwo z doniesienia ZNTK Łapy ws. płatnej protekcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo dotyczące podejrzeń płatnej protekcji przy kontraktach na naprawy wagonów w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego SA (ZNTK) w Łapach (Podlaskie).

Zawiadomienie złożył ponad rok temu ówczesny prezes spółki, obecnie znajdującej się w upadłości - poinformował w czwartek PAP rzecznik tej prokuratury Mateusz Martyniuk.

Śledztwo, prowadzone wspólnie z ABW, umorzono, bo - jak powiedział Martyniuk - nie znaleziono dowodów, które w sposób dostateczny wskazywałyby, że mogło dojść do popełnienia takiego przestępstwa.

W marcu 2009 r. na publicznym spotkaniu w firmie z załogą i parlamentarzystami ówczesny prezes ZNTK Ryszard Ekiert ujawnił, że w maju 2008 roku jemu, a w czerwcu także ówczesnemu dyrektorowi ds. handlowych ZNTK Jackowi Łupińskiemu - proponowano kontrakt na naprawę wagonów w zamian za łapówkę. Padała kwota 3 mln zł.

Ekiert nie powiedział wtedy publicznie, że dzwoniąca osoba powoływała się na wpływy w PKP Cargo. Mówił, że łapówki nie dał, a o sprawie zawiadomił organa ścigania.

Jak poinformował prokurator Martyniuk, oba wątki dotyczące sytuacji w maju i czerwcu umorzono. Przypomniał, że rzekomo składane propozycje dotyczyły powoływania się na wpływy w PKP Cargo i uzyskania kontraktów na remont 1,2 tys. węglarek, przy czym wartość łapówki za każdy wagon do remontu miała wynosić 3 tys. zł.

PKP Cargo było głównym zleceniodawcą ZNTK w Łapach, które przed upadłością zajmowało się remontem wagonów. Kłopoty ZNTK i innych tego typu zakładów naprawczych w Polsce zaczęły się, gdy PKP Cargo z powodu trudnej sytuacji finansowej wstrzymała zlecanie napraw firmom zewnętrznych.

Postanowienie prokuratury jest nieprawomocne. Już jednak wiadomo, że ZNTK, które jest uznane za poszkodowanego w tej sprawie, nie będzie się od niego odwoływać. Reprezentujący zarząd firmy będącej w upadłości, Jacek Łupiński (formalnie niepracujący już w firmie, ale reprezentujący ją wciąż na zewnątrz w sprawach korporacyjnych - PAP) powiedział PAP, że odwoływanie się nie ma sensu, bo "nikt nie nagrywał przecież rozmów", w których padły propozycje korupcyjne, nie ma więc takich "twardych dowodów". "To słowo przeciwko słowu. Nikt z nas jednak tej sprawy nie wyssał z palca" - dodał.

ZNTK Łapy jest w upadłości likwidacyjnej od lipca 2009 roku. W firmie pracowało kilkaset osób. 17 listopada ma odbyć się nadzwyczajne walne zgromadzenie w ZNTK nt. przyszłości firmy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!