PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Urząd Transportu Kolejowego będzie niezależny od ministra

Autor: PAP
15-05-2015 11:27
Urząd Transportu Kolejowego będzie niezależny od ministra

W projekcie nowelizacji wprowadzono dodatkowe gwarancje niezależności prezesa UTK od ministra ds. transportu i pozostałych uczestników rynku kolejowego.

Fot. Andrzej Wawok

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego - instytucji, która podobnie jak UKE czy URE pełni rolę regulatora - zyska niezależność o ministra odpowiedzialnego za transport - taki będzie efekt noweli ustawy o transporcie kolejowym, nad której projektem pracuje MIR.

Obecnie UTK podlega Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju. Jest regulatorem rynku transportu kolejowego. Do jego zadań należy m.in. nadzór techniczny nad eksploatacją i utrzymaniem linii kolejowych oraz pojazdów kolejowych, nadzór nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego, nadzór nad przestrzeganiem praw pasażerów w transporcie kolejowym, licencji i świadectw maszynistów. Urząd wykonuje także zadania w zakresie monitorowania rozwoju rynku kolejowego oraz współpracy z europejskimi instytucjami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie i rozwój wspólnego rynku usług kolejowych.
Jak poinformował PAP resort infrastruktury w odniesieniu do trybu wyboru i nadzoru nad działalnością prezesa UTK rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy zakłada, że wzorem rozwiązań wprowadzonych w sektorze telekomunikacyjnym, prezesa UTK będzie powoływał i odwoływał Sejm za zgodą Senatu. Drugi scenariusz przewiduje przyznanie prezesowi Rady Ministrów kompetencji do powoływania i odwoływania tego organu z własnej inicjatywy - bez wniosku ministra ds. transportu. "Ostateczny wybór podmiotu, który będzie nadzorował prace prezesa UTK, nastąpi po przeprowadzeniu konsultacji i uzgodnień" - zaznaczyło MIR. Projekt obecnie jest w trakcie uzgodnień wewnątrzresortowych.

W projekcie wprowadzono dodatkowe gwarancje niezależności prezesa UTK od ministra ds. transportu i pozostałych uczestników rynku kolejowego. Zniesiono nadzór ministra nad działalnością prezesa UTK, wyeliminowano udział ministra w procedurze wyboru prezesa UTK i wprowadzono kadencyjność prezesa UTK. Prezes urzędu nie będzie mógł zostać odwołany przed końcem kadencji, z wyjątkiem przyczyn ściśle określonych w ustawie. Ustanowiony zostanie także zakaz łączenia funkcji prezesa UTK z działalnością, która może powodować konflikt interesów.

Powodem opracowania projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym jest konieczność wdrożenia do polskiego prawa większości przepisów dyrektywy UE ustanawiającej jednolity europejski obszar kolejowy oraz dyrektywy UE dotyczącej interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie.

Nowela wprowadza zamiany dotyczące systemu funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce w obszarze instytucjonalnym, finansowym, konkurencyjności transportu kolejowego, a także związane z nadzorem nad bezpieczeństwem na kolei.

W obszarze finansowym przewidziano wprowadzenie zasad ustalania opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej oraz warunków finansowania infrastruktury kolejowej ze środków publicznych. Chodzi o zasady kalkulacji stawek dostępu do infrastruktury kolejowej oraz przekazywania środków publicznych na działalność zarządcy infrastruktury. Dyrektywa UE o jednolitym rynku kolejowym doprecyzuje, które koszty ponoszone przez zarządcę infrastruktury mogą być finansowane z opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej pobieranych od przewoźników kolejowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 735 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

716 069 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP