Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zajmie się całą Wisłą

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zajmie się całą Wisłą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy będzie zajmował się całą wiślaną drogą wodną, w tym inwestycjami o szczególnym znaczeniu transportowym - poinformował w poniedziałek w Bydgoszczy wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

  • Wiceminister poinformował, że we wtorek Rada Ministrów przyjmie projekt nowelizacji Ustawy o żegludze śródlądowej.
  • Zaznaczył, że Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zostanie wzmocniony kadrowo i finansowo, rozszerzą się jego kompetencje, będzie miał delegatury.
  • - Nowe prawo wodne, które zostało uchwalone w zeszłym roku nakłada na MGMiŻŚ nowe obowiązki, wyznacza nowe kompetencje - mówi Grzegorz Witkowski.

- Tak, jak Wrocław jest stolicą odrzańskiej drogi wodnej, tak Bydgoszcz jest kluczowym miejscem jeśli chodzi o wiślaną drogę wodną i międzynarodową drogę wodną E70. Ratyfikowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w marcu zeszłego roku porozumienie AGN o międzynarodowych drogach wodnych o znaczeniu transportowym nakłada na Polskę obowiązek zachowania przynajmniej trzeciej klasy żeglowności, czyli parametrów nawigacyjnych, żeglugowych dla Wisły, Odry i drogi E70 - powiedział Witkowski.

Wiceszef MGMiŻŚ w Bydgoszczy wziął udział w spotkaniu zespołu ds. zrównoważonego rozwoju Regionu Dolnej Wisły, m.in. rozmawiano o planowanej budowie stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie.

Witkowski podkreślił, że poprzedni rząd nie był zainteresowany rozwojem żeglugi śródlądowej.

- Nowe prawo wodne, które zostało uchwalone w zeszłym roku nakłada na MGMiŻŚ nowe obowiązki, wyznacza nowe kompetencje. Budżet Wód Polskich będzie skierowany nie tylko na gospodarowanie wodami czy zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale również na inwestycje, tak aby nowe przedsiębiorstwo włączyć w strategię rządową, którą przyjęliśmy dwa lata temu - mówił wiceminister.

Witkowski zwrócił uwagę, że w regionie kujawsko-pomorskim, w Nakle n. Notecią funkcjonuje Technikum Żeglugi Śródlądowej.

Wiceminister poinformował też, że we wtorek Rada Ministrów przyjmie projekt nowelizacji Ustawy o żegludze śródlądowej. Zaznaczył, że Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zostanie wzmocniony kadrowo i finansowo, rozszerzą się jego kompetencje, będzie miał delegatury.

Obecnie w kraju funkcjonuje osiem urzędów żeglugi śródlądowej z siedzibami w: Gdańsku, Bydgoszczy, Giżycku, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu, Kędzierzynie-Koźlu i Krakowie. Planowane zmiany organizacyjne przewidują wzmocnienie urzędów w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie, a pozostałe urzędy mają zostać przekształcone w delegatury.

Urzędy w Bydgoszczy i Wrocławiu będą m.in. realizować zadania związane z planowymi inwestycjami - odpowiednio na Wiśle i Odrze. W wyłącznej kompetencji urzędu w Szczecinie będą niektóre zadania o charakterze centralnym, w tym w zakresie obsługi systemu usług informacji rzecznej (RIS), centralnej komisji egzaminacyjnej, rozpatrywania skarg pasażerów, prowadzenia bazy informacji o statkach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zajmie się całą Wisłą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!