XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

VAT od transportu i spedycji - sprzeczny z unijną dyrektywą

Trybunał w Luksemburgu orzekł w czwartek, że sprzeczny z unijną dyrektywą jest polski przepis, który nie pozwala firmom transportowo-spedycyjnym płacić VAT wtedy, kiedy wystawiają fakturę. Od 1 stycznia 2014 r. przepis ten przestanie obowiązywać.

Pytanie w tej sprawie skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE (potocznie zwanego Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) Naczelny Sąd Administracyjny.

Problem powstał na tle sporu między ministrem finansów a spółką TNT Express Worldwide (Poland), świadczącą usługi kurierskie, pocztowe, transportowe i spedycyjne. Chodziło o to, kiedy TNT Express Worldwide ma płacić w Polsce VAT od usług transportowych i spedycyjnych.

Z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że obowiązek zapłaty VAT od tych usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od wykonania usługi.

TNT Express Worldwide była zdania, że przepis ten jest sprzeczny z unijną dyrektywą. Dlatego - jak twierdziła - od wszystkich tych usług, zarówno o charakterze kuriersko-pocztowym, jak i transportowo-spedycyjnym, powinna płacić VAT wtedy, kiedy wystawiła fakturę, nawet jeśli w tym miesiącu nie dostała zapłaty ani nie upłynął 30. dzień od wykonania usługi.

Minister finansów nie zgadzał się ze spółką. Stwierdził, że od usług kurierskich i pocztowych spółka powinna płacić VAT na ogólnych zasadach, czyli w miesiącu wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu od dnia wykonania usługi, natomiast od usług transportowych i spedycyjnych powinna zapłacić podatek według zasad szczególnych, określonych w art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT. Minister dodał, że moment powstania obowiązku podatkowego pokryje się z datą wystawienia faktury tylko wtedy, gdy spółka wystawi fakturę w dniu otrzymania zapłaty lub - w razie braku zapłaty - w 30. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Spółka zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie, ale sąd oddalił jej skargę. Wówczas TNT Express Worldwide złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podtrzymała w niej swój zarzut, że polski przepis jest niezgodny z unijną dyrektywą o podatku od wartości dodanej. NSA nie rozstrzygnął sporu, tylko zwrócił się z pytaniem do unijnego Trybunału.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację spółce (sygn. C-169/12). Orzekł, że polska ustawa o VAT jest w tym zakresie sprzeczna z unijną dyrektywą.

ETS przypomniał, że art. 66 dyrektywy 2006/112 pozwala uznać za moment powstania obowiązku podatkowego: moment wystawienia faktury, moment otrzymania zapłaty lub - w razie braku albo wystawienia faktury z opóźnieniem - inny termin. Polski przepis nie odpowiada żadnemu z nich - orzekł Trybunał.

Zakwestionowany przez Trybunał art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT przestanie obowiązywać za kilka miesięcy. Od 1 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja z 7 grudnia ub.roku, która ujednolici moment powstania obowiązku podatkowego dla większości usług. Standardem stanie się, że obowiązek podatkowy będzie powstawał w momencie dostawy towarów lub wykonania usługi.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: VAT od transportu i spedycji - sprzeczny z unijną dyrektywą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!