W 2008 roku Polacy złożyli tylko około 300 skarg na opóźnione pociągi

W 2008 roku Polacy złożyli tylko około 300 skarg na opóźnione pociągi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym roku będzie ich znacznie więcej, bo PKP odpowiadają za podróżnych tak, jak mówią o tym przepisy kodeksu cywilnego. Jeszcze łatwiej będzie nam po 3 grudnia 2009 roku.

Wtedy wchodzą w życie przepisy zatwierdzone przez Parlament Europejski. Odszkodowania będą się nam należały automatycznie - informuje "Rynek Kolejowy" za "Głosem Wielkopolskim".

Dlaczego Polacy zgłaszają tak mało wniosków o rekompensatę za opóźnione pociągi? Do tej pory to pasażer musiał udowodnić winę i rażące niedbalstwo przewoźnika. Grudniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprawił, że teraz to przewoźnik musi wykazać, że szkody pasażera, nie wynikły z jego zaniedbań. PKP odpowiadają teraz zgodnie z kodeksem cywilnym.

Kupienie biletu przez pasażera jest jednoznaczne z zawarciem umowy z PKP, a rozkład jazdy stanowi jej warunki. Przewoźnik w przypadku opóźnień musi naprawić szkodę, nawet gdy spóźnienie jest przypadkowe. Aby uchronić się przed wypłatą odszkodowania, PKP będą musiały uprzedzić podróżnych o możliwości powstania kłopotów komunikacyjnych, jak i zapewnić im inny transport.

– Ten przepis wziął stronę pasażerów. W grę wchodzić może nawet zwrot całej ceny biletu. Przy odpowiednio dużej skali opóźnienia pociągu, która uniemożliwia kontynuowanie podróży, przewoźnik powinien zapewnić poszkodowanym pasażerom posiłek, a nawet nocleg w hotelu – podkreśla Marcin Kamola z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Przepis sprzyja pasażerom, którzy na przykład tydzień temu ucierpieli z powodu uszkodzenia światłowodu w poznańskim węźle kolejowym albo którzy w grudniu nie dotarli na czas z powodu strajku kolejarzy.

– Jeśli ktoś na przykład spóźnił się na samolot, może liczyć na zwrot kosztów biletu lotniczego – zapewnia Michał Wrzosek, rzecznik Grupy PKP.

Od 3 grudnia tego roku pasażerowie będą mieli kolejny oręż w walce z przewoźnikiem. Od tego dnia obowiązywać będą przepisy, jakie zatwierdził Parlament Europejski. Dotyczą one zarówno przewozów międzynarodowych, jak i krajowych.

Pasażer automatycznie otrzyma rekompensatę w wysokości 25 procent w przypadku opóźnienia pociągu o 60 minut lub więcej oraz 50 procent, gdy spóźnienie przekracza dwie godziny. Często się zdarza, że te przepisy stosowane są również obecnie, gdy pasażerowie składają skargi. W ubiegłym roku zdecydowana większość z 300 skarg została rozpatrzona po myśli pasażerów.

O odszkodowania starają się nie tylko pasażerowie, ale i samorządy, które dotują przewozy regionalne. W 2008 roku samorząd wojewódzki w Wielkopolsce dał na kolej ponad 72 miliony złotych. Umowa gwarantuje kary za opóźnienia i niezrealizowane przewozy. Miesięcznie kolej płaci z tego tytułu od 15 do 20 tysięcy złotych. Urząd Marszałkowski ma również plany, by kolej obniżała ceny biletów na przykład na remontowanych odcinkach. Na razie takie rozwiązania w Polsce stosują tylko Koleje Mazowieckie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2008 roku Polacy złożyli tylko około 300 skarg na opóźnione pociągi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!