W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej

W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowe pod koniec 2018 r. - poinformował w środę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.

  • Polska będzie chciała zgłosić w perspektywie finansowej 2021-2027 inwestycje na Odrzańskiej Drodze Wodnej i Wiśle.
  • Zgłoszone projekty będą opiewały łącznie na sumę 20 mld euro.
  • Studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowe pod koniec 2018 r. Na studium wykonalności dla całej Wisły, przygotowywane z portem gdańskim, przetarg ma być ogłoszony "lada moment".

- Rozpoczęliśmy studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej, a także Wisły - powiedział Materna przekazując posłom sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa informacje nt. działań rządu dot. rozwoju śródlądowych dróg wodnych na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030 r.

- Jeśli chodzi o Odrzańską Drogę Wodną współpracujemy z Portem Szczecin-Świnoujście; obecnie wykonywane jest studium hydrologiczne, wcześniej zaprezentowaliśmy już modelowanie - kontynuował Materna. - Pod koniec 2018 r. chcemy zakończyć studium wykonalności. Z kolei nasze ministerstwo przygotowuje tzw. aspekty ekonomiczno-społeczne i środowiskowe - dodał.

Na studium wykonalności dla całej Wisły, przygotowywane z portem gdańskim, przetarg ma być ogłoszony "lada moment" - powiedział Materna. Jak dodał, studium dla Wisły ma być gotowe "około 2020 r."

W sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej rząd prowadzi także rozmowy z Czechami. - Czechy są trochę bardziej do przodu; mają studium wykonalności dla odcinka Odry na ukończeniu - powiedział Materna.

Kraj rozmawia także z UE nt. przyszłych inwestycji w śródlądowe drogi wodne. Materna powiedział, że Polska będzie chciała zgłosić w perspektywie finansowej 2021-2027 inwestycje na Odrzańskiej Drodze Wodnej i Wiśle. Jak oszacował, zgłoszone projekty będą opiewały łącznie na sumę 20 mld euro.

- Przez ponad 30 lat w Polsce nie zajmowano się rzekami, które ulegały głębokiej erozji. Dziś polskie drogi wodne nie są żeglowane. Tylko 214 kilometrów dróg wodnych w kraju jest w IV klasie żeglowności. To są krótkie odcinki; na Wiśle w okolicach Włocławka, gdzie znajduje się stopień wodny i na Dolnej Odrze - powiedział Materna.

W rządowych "Założeniach do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030 r." ujęto m.in. budowę Kanału Śląskiego łączącego Odrzańską Drogę Wodną z Drogą Wodną Górnej Wisły oraz budowę kanału Koźle-Ostrawa, będącego polskim odcinkiem szlaku wodnego Dunaj-Odra-Łaba.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2018 r. studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!