W Atenach strajk pracowników transportu publicznego

W Atenach strajk pracowników transportu publicznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ateny były we wtorek sparaliżowane przez strajk pracowników metra i komunikacji autobusowej. Powodem strajku jest wprowadzony w życie rządowy program restrukturyzacji przedsiębiorstw transportu publicznego w stolicy Grecji.

Strajk pracowników metra rozpoczął się w poniedziałek i związki zawodowe postanowiły go kontynuować we wtorek i w środę, pomimo decyzji sądu w Atenach o nielegalności protestu. Z kolei syndykat pracowników autobusowych zdecydował o strajku we wtorek i w środę.

W mieście kursują jedynie tramwaje, a w dzielnicach podmiejskich pociągi elektryczne.

Socjalistyczny rząd Grecji postanowił podwyższyć od 1 lutego ceny biletów w komunikacji miejskiej o 20 procent. Do tej pory bilety kosztowały jedno euro i były jednymi z najtańszych w Europie.

Realizowany program restrukturyzacji transportu publicznego w Atenach przewiduje przesunięcie około 1500 osób, spośród 12 tysięcy zatrudnionych, do innej pracy w sektorze publicznym oraz obniżki prac. Pięć spółek transportu publicznego ma zostać połączonych w dwie agencje, w tym jedną nadzorującą transport drogowy.

W 2009 roku straty firm odpowiadających za transport publiczny w Atenach przekroczyły 500 mln euro.

Plan restrukturyzacji transportu w Atenach ma być zrealizowany w ramach programu oszczędnościowego, który rząd premiera Jeorjosa Papandreu zobowiązał się wprowadzić w życie w zamian za pomoc finansową z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Od grudnia 2010 roku w Atenach odbyło się wiele strajków pracowników transportu miejskiego. Wprowadzono wtedy obniżkę płac w wysokości od 10 do 25 procent wśród najlepiej zarabiających w tym sektorze.

Pod koniec grudnia parlament Grecji przyjął budżet na rok 2011, który przewiduje drakońskie oszczędności i podnoszenie podatków. Przyjęcie programu oszczędnościowego było warunkiem otrzymania od MFW i UE pakietu ratunkowego wysokości 110 mld euro, rozłożonego na trzy lata. Bez tej pomocy Grecji groziłaby niewypłacalność.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!