W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęła siedmioosobowa załoga

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęła siedmioosobowa załoga
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęło siedmioro członków załogi z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. To ten pułk odpowiada za obsługę lotów najważniejszych osób w państwie i bierze udział w ewakuacji Polaków z terytoriów innych państw.

Kapitanem załogi był kpt. pil. Arkadiusz Protasiuk. To 36-letni absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (1997 r.), Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1999 r.) oraz Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (2003 r.). Odznaczony brązowym medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju". Zostawił żonę i dwójkę dzieci.

Członkiem załogi był też mjr pil. Robert Marek Grzywna. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (1997 r.); ukończył też Zarządzanie Ruchem Lotniczym w Akademii Obrony Narodowej (2003 r.). Odznaczony brązowym medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju". Miał 36 lat. Był żonaty; miał jedno dziecko.

Wśród członków załogi był także 31-letni por. pil. Artur Karol Ziętek - starszy pilot specpułku. W 2001 r. ukończył Wyższą Szkołę Sił Powietrznych. Odznaczony brązowym medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju". Był żonaty, miał dwójkę dzieci.

W sobotniej katastrofie zginął również starszy technik obsługi pokładowej pułku - 36-letni chor. Andrzej Michalak. Był absolwentem Szkoły Chorążych Personelu Technicznego Lotnictwa (1998 r.) oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych (2000 r.). Także on był odznaczony brązowym medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju". Był żonaty, miał jedno dziecko.

Członkami załogi prezydenckiego samolotu były też trzy osoby personelu pokładowego z 36. SPLT: 29-letnia Barbara Maria Maciejczyk, 25-letnia Justyna Moniuszko i 23-letnia Natalia Maria Januszko.

Barbara Maciejczyk urodziła się 26 sierpnia 1981 r. w Białej Podlaskiej.

"Dla wielu z nas Basia, członek załogi samolotu. Zawsze wnosiła na pokład samolotu tyle ciepła i radości, chciała zostać pilotem. Kiedy myślę o niej, to myślę też o tych wszystkich, którzy zginęli jakby ciszej i o których też będziemy pamiętać" - powiedział premier Donald Tusk podczas czwartkowej ceremonii powitania trumien z ciałami ofiar katastrofy.

W 2002 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące, a następnie kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Filologii Słowiańskiej. Uczęszczała także do Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie oraz Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi (AGR).

W 36. SPLT zatrudniona była od stycznia 2007 r., wylatała prawie 1400 godzin.

Koleżanki i koledzy z 36. SPLT wspominają, że podczas swojej codziennej pracy dała się poznać jako osoba niezwykle koleżeńska, kreatywna, błyskotliwa i komunikatywna. Była zorganizowana, konkretna i opanowana.

36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego rozpoczął działalność 65 lat temu jako 6. Samodzielna Eskadra Transportowa. Obecną nazwę przyjął w 1974 r. 21 lat później jednostce wręczono nowy sztandar, decyzją ministra obrony narodowej pułk przejął tradycje bojowych formacji lotniczych z okresu II Rzeczypospolitej i II wojny światowej, w tym 301. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Pomorskiej" im. Obrońców Warszawy".

Głównym zadaniem 36. SPLT jest transport powietrzny najważniejszych osób w państwie: Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Załogi pułku uczestniczyły w wielu akcjach humanitarnych, m.in. w Etiopii, niosły pomoc po trzęsieniu ziemi w Turcji, Indiach i na Haiti, zapewniały transport repatriantów z Kazachstanu, latały z pomocą dla Afganistanu i Iraku.

Pułk wykonuje zadania w ramach akcji pomocy humanitarnej organizowanych przez Rząd RP oraz inne organizacje społeczne - zgodnie z wytycznymi Dowódcy Sił Powietrznych. Realizuje zadania z zakresu transportu i ewakuacji obywateli RP z terytorium innych państw w przypadku zagrożenia zgodnie z decyzjami naczelnych władz RP.

W ponad sześćdziesięcioletniej historii pułku statki powietrzne z biało-czerwoną szachownicą gościły na swoich pokładach najważniejsze osobistości świata. Piloci i technicy 36. SPLT brali m.in. udział w zabezpieczeniu wszystkich pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Ojczyzny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęła siedmioosobowa załoga

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!