XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W lipcu wyrok ws. średnich samolotów dla VIP

W lipcu wyrok ws. średnich samolotów dla VIP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

4 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie ma ogłosić wyrok w sprawie odwołania od orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej dotyczącego zakupu z wolnej ręki samolotów Boeing 737-800 do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie.

KIO zgodziła się wiosną na zawarcie umowy z wolnej ręki stwierdzając zarazem, że procedura zastosowana przez MON była naruszeniem przepisów. Swoją skargę na wyrok KIO wycofała Jet Business Intl. Corp. - jedna z firm zainteresowanych potencjalną dostawą. Sąd rozpatrywał jedynie skargę MON.

"Na dziś chciałbym podkreślić ważność umowy, która jest realizowana" - powiedział po rozprawie płk Michał Marciniak z Inspektoratu Uzbrojenia, zastrzegając, że więcej będzie mógł powiedzieć po publikacji wyroku.

Powtórzył argumenty MON, że po unieważnieniu przetargu trzeba było zastosować tryb z wolnej ręki, ponieważ gdyby nie wykorzystano oferowanych przez producenta - firmę Boeing - dwóch ostatnich miejsc na linii produkcyjnej samolotów w wersji, którą chciało MON, z zakupem nowszej trzeba by czekać kilka lat, bo jednym z wymogów jest, aby maszyny dla VIP były co najmniej od trzech lat w eksploatacji.

Umowę na dostawę dwóch nowych i jednego używanego samolotu Boeing 737-800 w specjalnej wersji, wartą ponad 2 mld zł, podpisały 31 marca Inspektorat Uzbrojenia MON i korporacja Boeing. By to umożliwić, KIO uchyliła zakaz zawarcia umowy, który obowiązywał, ponieważ przed Izbą toczyło się postępowanie z odwołania trzech zainteresowanych kontraktem firm, wśród nich jednej, która uczestniczyła we wcześniejszym, unieważnionym przetargu.Godząc się na zawarcie umowy KIO uznała zarazem, że negocjując umowę tylko z Boeingiem, Inspektorat Uzbrojenia naruszył przepisy o uczciwej konkurencji. Izba nie podzieliła argumentacji MON, że część środków na zakup samolotów dla VIP - ok. 540 mln zł - pochodzące jeszcze z budżetu na rok 2016 przepadłyby, gdyby nie były zostały wydane do końca marca br.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W lipcu wyrok ws. średnich samolotów dla VIP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!