XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W piątek decyzja pocztowej "S" o przełożeniu strajku

W piątek decyzja pocztowej "S" o przełożeniu strajku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W piątek związkowcy z "Solidarności" Poczty Polskiej mają podjąć decyzję o ewentualnym przełożeniu strajku na 5 maja - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele "S".

Wcześniej "Solidarność" zapowiadała, że urzędy pocztowe w całej Polsce mogą przerwać pracę od poniedziałku, 21 kwietnia.

Poza decyzją ws. przełożenia strajku, w piątek komisja zakładowa "S" zdecyduje też o ewentualnych zmianach w postulatach płacowych związku.

NSZZ "Solidarność" postuluje podwyżkę w wysokości 700 zł brutto na pracownika począwszy od 1 stycznia 2008 r. Dyrekcja Poczty zaproponowała ostatnio podwyżkę w wysokości 500 zł na koniec roku, ale wprowadzaną stopniowo z kwartału na kwartał. Jak poinformowali przedstawiciele "Solidarności", gdyby obliczyć, ile pieniędzy średnio wypada za cały rok, podwyżka ta okazałaby się znacznie niższa.

Rozmowy związkowców z kierownictwem poczty na temat płac trwają od kilku miesięcy, a od wtorku prowadzone są codziennie. W czwartek odbyło się również spotkanie przedstawicieli związków z wiceministrem infrastruktury Maciejem Jankowskim.

We wtorek rzecznik prasowy Poczty Radosław Kazimierski powiedział PAP, że dyrekcja Poczty skierowała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej pytanie w sprawie ewentualnych podwyżek od 1 lipca niektórych opłat pobieranych przez Pocztę.

Zdaniem dyrektora generalnego Poczty Polskiej Andrzeja Polakowskiego, strajk w całej Poczcie dotknąłby przede wszystkim dwie formy działalności: rynek przesyłu paczek oraz masowe płatności.

Jak powiedział Polakowski, jeżeli klienci przesyłający paczki odwrócą się od Poczty i skorzystają z usług konkurencji, to potem mogą już do Poczty nie wrócić. Podobnie może być w przypadku masowych płatności. "Ten rynek jest w pełni konkurencyjny" - powiedział Polakowski PAP.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnił w komunikacie przesłanym w środę PAP, że emeryci i renciści nie odczują skutków protestu pocztowców. Świadczenia zostaną im wypłacone. W centrali oraz w oddziałach terenowych ZUS zostały powołane sztaby koordynujące wdrożenie i realizację procedury awaryjnej, stanowiącej przedmiot ustaleń między ZUS a Pocztą Polską. ZUS zapewnia, że obie te instytucje pozostają w ścisłej współpracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W piątek decyzja pocztowej "S" o przełożeniu strajku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!