W Polsce przybędzie płatnych dróg

W Polsce przybędzie płatnych dróg
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów już 1 września, a potem jeszcze 1 października system viaTOLL obejmie kolejne odcinki dróg, za przejazd którymi trzeba będzie płacić.

Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch Telematic Services nie rozumie tych dylematów, bo kontrakt, jaki operator ma do roku 2018, przewiduje, a wręcz obliguje firmę Kapsch do stworzenia systemu poboru opłat od samochodów osobowych. I ten system już praktycznie istnieje - mówi Krzysztof Gorzkowski, nazywa się viaAuto, ponad 15 tysięcy urządzeń już jest rozdystrybuowanych. Jest to system skuteczny i wygodny, i dziwią nas opinie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy mówią, że się zastanawiają nad sposobem rozwiązania problemów kierowców - dodaje. Tym bardziej, że system ten ma być częścią dużego systemu informatycznego dla kierowców, który będzie ich informował o wypadkach na drogach, albo o zmianie warunków pogodowych.



Więcej płatnych dróg

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów już 1 września, a potem jeszcze 1 października system viaTOLL obejmie kolejne odcinki dróg, za przejazd którymi trzeba będzie płacić. W sumie będzie to około 264 kilometrów. A chodzi między innymi o fragment autostrady A1 pomiędzy Bydgoszczą i Włocławkiem, A4 z Jarosławia do Korczowej, drogi S8 z Sycowa do Wielunia, S14 w okolicach Pabianic, S19 czyli obwodnica Rzeszowa, a także droga krajowa 90 w okolicach Jelenia. To od września, natomiast od października płatne będą dwa fragmenty autostrad A1 z Włocławka do Kowala i A4 z Rzeszowa do Dębicy - mówi Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch.

Tym samym pod koniec bieżącego roku elektroniczny system poboru opłat drogowych obejmie blisko 2 tysiące 917 kilometrów dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Fundusze na kolejne inwestycje

Pieniądze z opłat - to trzeba bardzo wyraźnie podkreślić - trafiają na konto Krajowego Funduszu Drogowego i są przeznaczane na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację infrastruktury drogowej w Polsce.

Na koniec lipca było to ponad 3 miliardy 313 milionów złotych, do dzisiaj to już przeszło 3 miliardy 400 milionów złotych zaksięgowanych na kontach KFD - przypomina Krzysztof Gorzkowski. Średnio to prawie 4 miliony złotych wpływów dziennie. A najbardziej dochodowa jest autostrada A4.

System viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów. Obecnie zarejestrowanych jest już ponad 815 tysięcy samochodów, z czego 30 procent to pojazdy z zagranicy, najwięcej 49 tysięcy z Niemiec. Dzięki temu, że płaci się za realnie przejechane kilometry i płacić muszą wszyscy, to jest szansa na równą konkurencję pomiędzy polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami, którzy wcześniej unikali opłat za przejazd po Polsce, kiedy jeszcze funkcjonował system winiet, a dotyczyło to przede wszystkim kierowców ze Wschodu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce przybędzie płatnych dróg

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!