XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W środę kolejne rozmowy pracowników Lotos Kolej z władzami Grupy Lotos

W środę kolejne rozmowy pracowników Lotos Kolej z władzami Grupy Lotos
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na środę ustalono kolejne spotkanie władz Grupy Lotos z przedstawicielami pracowników spółki Lotos Kolej. Ci ostatni chcą odwołania wiceprezesa i przywrócenia do pracy jednego z wieloletnich dyrektorów swojej firmy.

Od piątku rano około 200 pracowników spółki Lotos Kolej pikietowało siedzibę Grupy Lotos w Gdańsku. Manifestacja trwała blisko siedem godzin, a jej uczestnicy zaopatrzeni byli w gwizdki i transparenty, na których wypisali swoje żądania.

W czasie pikiety przedstawiciele protestujących dwukrotnie - przed i po południu, udawali się na spotkania z przedstawicielami zarządu Grupy Lotos.

Jak poinformował PAP jeden z protestujących - Kazimierz Trębacz z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Grupy Lotos, w czasie drugiego spotkania, które miało miejsce po południu, ustalono, że władze Grupy do środy zajmą stanowisko w sprawie żądań.

W tej sytuacji protestujący przemaszerowali spod siedziby Grupy Lotos pod siedzibę swojej macierzystej spółki.

Pracownicy Lotos Kolej domagają się przywrócenia do pracy - zwolnionego w czwartek - dyrektora ds. operacyjnych tej firmy - Mirosława Łosińskiego oraz odwołania z funkcji wiceprezesa spółki Pawła Makurata.

Jak poinformował PAP Trębacz, w czasie jednego z piątkowych spotkań z przedstawicielami zarządu Grupy Lotos padła propozycja, aby - będącego na wypowiedzeniu - dyrektora Łosińskiego, skierować na tygodniowy urlop. "Pan dyrektor się nie zgodził" - powiedział PAP Trębacz.

Protest w obronie Łosińskiego rozpoczął się w czwartek (tego dnia dyrektorowi wręczono zwolnienie) od pikiety siedziby spółki Lotos Kolej. W ciągu dnia w proteście uczestniczyło w rożnych momentach od 100 do 300 osób. Protestujący utworzyli reprezentację pod nazwą Zespół Inicjatywy Pracowników. Wyłoniono też czteroosobową delegację uprawnioną do rozmów z przedstawicielami zarządu Grupy Lotos.

Jak mówił w czwartek PAP wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos Grzegorz Szade, jeszcze przed zwolnieniem Łosińskiego "ciśnienie pracownikom podniósł komunikat sprzed kilku dni, że spółka nie wejdzie na giełdę", a także niezadowolenie ze sprawowania funkcji wiceprezesa przez Makurata.

Z informacji przekazanych przez pracowników spółki Lotos Kolej wynika, że w ostatnich tygodniach rozmawiali oni o sytuacji w spółce z posłem Januszem Śniadkiem (lider PiS na Pomorzu - PAP) oraz posłanką PiS Dorotą Arciszewską-Mielewczyk. W ub. tygodniu trzy związki zawodowe wysłały też do premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezesa Grupy Lotos Marcina Jastrzębskiego pismo, w którym żądały odwołania ze stanowiska wiceprezesa spółki Lotos Kolej Pawła Makurata.

W piśmie tym napisano, że stanowisko, jakie objął wiceprezes "nie jest absolutnie adekwatne do Jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego w zakresie zarządzania firmą transportu kolejowego". Napisano też, że Makurat "nie zna branży kolejowej, a także mechanizmów jej działania, tym samym nie zna rynku przewozów kolejowych oraz uwarunkowań handlowych". Zarzucono mu też "lekceważenie i butę" w stosunku do pracowników oraz "destrukcyjne i destabilizujące działania".

Pod żądaniem o odwołanie Makurata podpisało się 702 pracowników (w Lotos Kolej pracuje 1026 osób).

Z kolei Łosińskiego pracownicy spółki Lotos Kolej postrzegają jako jednego z ludzi stojących za jej sukcesem. "On wyrósł z tej firmy w czasie, kiedy ona zatrudniała 90 osób" - powiedział PAP Grzegorz Szade. Dodał, że to m.in. dzięki wieloletniej pracy Łosińskiego spółka Lotos Kolej stała się drugą co do wielkości tego typu firmą w kraju.

Lotos Kolej należy do Grupy Lotos; od 2012 roku jest wiceliderem na rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Firma podaje, że w 2016 r. przewiozła ok. 12,7 mln ton produktów, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Ma oddziały w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Zduńskiej Woli, Jaśle i Wrocławiu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W środę kolejne rozmowy pracowników Lotos Kolej z władzami Grupy Lotos

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!