XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W środę pikieta kolejarzy przed Ministerstwem Infrastruktury

W środę pikieta kolejarzy przed Ministerstwem Infrastruktury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ogólnopolską pikietę kolejarzy przed Ministerstwem Infrastruktury w Warszawie zaplanowały na środę działające na kolei związki zawodowe. Ich przedstawiciele alarmują, że kryzys i wieloletnie zaniedbania mogą doprowadzić do upadłości polskich kolei.

O planowanej manifestacji poinformowało we wtorek biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Kolejarze wyruszą w południe sprzed Pałacu Kultury i Nauki, skąd przejdą przed gmach Ministerstwa Infrastruktury.

Do pikiety kolejarzy mają przyłączyć się stoczniowcy, zaniepokojeni negatywną oceną, wystawioną przez UE dla planu restrukturyzacyjnego Stoczni Gdańskiej. Prezydium komisji międzyzakładowej w stoczni przekształciło się już w komitet protestacyjny.

Dla kolejarzy najważniejszymi postulatami będzie obrona miejsc pracy na kolei, jej pełne oddłużenie i wzmocnienie. Związkowcy uważają, że kontrolę nad kolejowymi spółkami powinien zachować Skarb Państwa, a środki z ewentualnej częściowej prywatyzacji powinny służyć dokapitalizowaniu kolei.

"Sytuacja jest naprawdę bardzo poważna" - ocenił szef Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność", Henryk Grymel. Jego zdaniem, na kolei i w spółkach prowadzących działalność na potrzeby tej branży, m.in. w zakładach naprawczych taboru kolejowego, pracę może stracić ponad 30 tys. osób.

Szefowie największych kolejarskich central związkowych uważają, że właśnie teraz rozstrzygają się sprawy decydujące o przetrwaniu lub rozpadzie spółek grupy PKP. Jak mówią, obecny kryzys sprawia, że wszelkie zaniedbania, jakie w przeszłości powstały w PKP, dziś zagrażają przyszłości kolei. Dlatego apelują do pracowników branży o podjęcie "walki o przetrwanie".

Zdaniem strony społecznej, rząd nie prowadzi "spójnych i logicznych działań", które mogłyby pomóc w ratowaniu polskich kolei i miejsc pracy. W liście do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka związkowcy domagają się m.in. odstąpienia od planów prywatyzacji spółek grupy PKP bez zapewnienia większościowego udziału Skarbu Państwa i przeznaczenia całości środków z prywatyzacji na dokapitalizowanie prywatyzowanych spółek.

Związkowcy uważają też, że spółka PKP SA powinna zostać w pełni oddłużona. Wskazują, że uregulowania wymagają również sprawy podatkowe w operacjach finansowych między spółkami grupy i w stosunku do Skarbu Państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W środę pikieta kolejarzy przed Ministerstwem Infrastruktury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!