W szczecińskim porcie niespokojnie

W szczecińskim porcie niespokojnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeładunki ostro spadają, a związkowcy piszą skargę na prezesa Jarosława Siergieja do premiera Donalda Tuska

W środę Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumował rok 2008 i podał prognozy na rok 2009. Jeszcze w styczniu było dobrze. W Szczecinie i Świnoujściu przeładowano około 1 mln ton (czyli podobnie jak rok temu). Przeładunki załamały się w lutym. Przez oba porty przeszło tylko nieco ponad 62 proc. tego, co w zeszłym roku. Zarząd portu spodziewał się słabszych wyników, ale nie aż o tyle - pisze "Gazeta Wyborcza" w szczecińskim dodatku.

Nie wiadomo, co będzie w marcu. Ostrożne plany zakładają 830 tys. ton, czyli 72 procent tego, co w marcu 2008 r. Mimo tego zarząd liczy, że w kolejnych miesiącach nie będzie gorzej, niż przewiduje. Bo przewidywania i tak są złe.

- W roku 2009 zakładamy przeładunek 14,5 mln ton - mówi Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. To prawie pięć milionów ton mniej niż w 2008 r., który według zarządu był dla szczecińskich portów udany.

- Musimy szukać oszczędności, ograniczamy remonty, zamrażamy płace - mówi Paweł Adamarek, członek zarządu i dyrektor ds. finansowych.

Optymistycznych wiadomości prezesi portu mieli niewiele. Wiadomo, że w tym roku 20 mln dolarów w magazyn śruty sojowej w Świnoujściu zainwestuje amerykańska firma Bunge. Pod koniec roku ma ruszyć terminal kontenerowy w Szczecinie. Pozostaje pytanie: jakie statki do niego dopłyną. Według informacji zarządu portu Urząd Morski w Szczecinie dostał zbyt mało pieniędzy na utrzymanie odpowiedniej głębokości toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Jak pisze "Gazeta" w zatrudniającym 350 osób zarządzie portu już doszło do otwartego konfliktu między prezesami a związkami. We wtorek do szczecińskich redakcji trafił list otwarty związków zawodowych skierowany do premiera Donalda Tuska. List podpisali szefowie wszystkich trzech związków działających w ZMPSiŚ: Marek Dziak z NSZZ "Portowców", Elżbieta Dudarewicz z NSZZ "Solidarność" i Andrzej Wiśniewski ze Związku Zawodowego Inżynierów i Techników. Związkowcy skarżą się na, ich zdaniem, "skandaliczne decyzje" obecnego zarządu, donoszą o rzekomym nepotyzmie, lekceważeniu związków zawodowych, zastraszaniu i upokarzaniu pracowników. Konkretnych przykładów nie podają. Są za to m.in. pretensje o "rozliczanie pracowników z rozmów prywatnych ze sprzętu firmowego".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W szczecińskim porcie niespokojnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!