W Warszawie będzie można wypożyczać rowery miejskie

W Warszawie będzie można wypożyczać rowery miejskie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od soboty ponownie będzie można wypożyczać rowery miejskie Veturilo. Pełnomocnik prezydent miasta ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski zapowiada, że w trzecim już sezonie działania rowerów miejskich powstaną kolejne stacje wypożyczeń.

System miejskiego roweru uruchomiono w Warszawie z początkiem sierpnia 2012 r. Powstały 173 stacje, w których można wypożyczyć ponad 2,6 tys. jednośladów.

Jak powiedział PAP Puchalski, prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja powstaną trzy nowe stacje sfinansowane ze środków prywatnych - dwie przy biurowcach, a jedna przy centrum handlowym Blue City.

Zaznaczył, że uruchamianie kolejnych miejsc wypożyczeń planują dzielnice, które mają je sfinansować z własnych budżetów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe stacje zaczną zacząć na początku czerwca - osiem na Mokotowie, pięć na Ursynowie i trzy na Woli.

Według ubiegłorocznych zapowiedzi ratusza, w 2014 r. mają powstać też nowe drogi rowerowe, m.in. w ciągu ulic Prostej i Świętokrzyskiej oraz Okopowej i Towarowej (od ronda Radosława do Prostej), na Trasie AK (łącznie z mostem Grota-Roweckiego), w al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do al. Solidarności) i na Sokolej.

Pasy rowerowe mają powstać m.in. na ul. Saskiej, Wóycickiego, Mokotowskiej, Koszykowej, Raszyńskiej i Markowskiej, a także na Obozowej (od ul. Księcia Janusza do al. Prymasa Tysiąclecia) i w al. Wojska Polskiego. Powstanie też kilka łączników istniejących tras, m.in. na ul. Banacha (przejazd przez ul. Żwirki i Wigury) oraz na ul. Słomińskiego (od Międzyparkowej do mostu Gdańskiego).

W 2013 r. miejskie rowery Veturilo zostały wypożyczone ponad 1,8 mln razy, a od czasu uruchomienia systemu - 2,2 mln razy. Rekordzista zrobił to 1400 razy - 507 razy w roku 2012 i 893 razy w roku 2013.

W większości warszawiacy korzystają z rowerów za darmo - bezpłatne wypożyczenia (trwające krócej niż 20 minut) stanowią 70 proc. wszystkich.

Veturilo jest ósmym co do wielkości europejskim systemem rowerowym i największym w Europie Środkowej i Wschodniej. Według dziennika "USA Today" jest 10. najlepszym systemem rowerowym na świecie.

Nazwa systemu miejskich rowerów - Veturilo - pochodzi z języka esperanto i oznacza transport, środek transportu i trenowanie
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!