W zakładach Mesko powstało Centrum Innowacji i Wdrożeń

W zakładach Mesko powstało Centrum Innowacji i Wdrożeń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pozyskiwaniem badań naukowych i kadry z uczelni wyższych do przemysły zbrojeniowego, ma się zajmować powołane w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej Centrum Innowacji i Wdrożeń Grupy Amunicyjno-Rakietowej, funkcjonującej w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W poniedziałek w Skarżysku oficjalnie zainaugurowano działalność placówki. Powołania do jej komitetu ekspertów wręczono naukowcom z Politechniki Warszawskiej, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Jak tłumaczył na spotkaniu prezes Mesko Waldemar Skowron, Centrum Innowacji i Wdrożeń ma służyć szybszej realizacji efektów współpracy specjalistów przemysłu zbrojeniowego w ramach Grupy Amunicyjno-Rakietowej PGZ, z naukowcami. "Myślę, że w jakiejś części będzie służyć całej Polskiej Grupie Zbrojeniowej i także polskiej nauce, bo tylko wykorzystując zasoby uczelni i nasze, można wzajemnie się uzupełniać" - dodał.

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt ocenił, że koncentracja kapitału funduszu rozwoju w ramach planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz środków będących w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej, stwarzają możliwości dobrego wykorzystania umiejętności polskich naukowców. "Nie chcemy robić doktoratów na półkę (...) To jest przełom który (...) otwiera też szansę na kształcenie w realiach polskiego przemysłu" - podkreślił profesor.

Wicedyrektor Centrum Innowacji i Wdrożeń Mariusz Andrzejczak wyjaśniał dziennikarzom, że jednostka powstała po to, by stworzyć "interfejs pomiędzy nauką, a przemysłem". "Chcemy być tymi, którzy będą pośredniczyli w pozyskiwaniu badań i kadry z uczelni i wdrażaniu tych kadr do przemysłu" - dodał.

Jednostka planuje realizować projekty związane z obecnymi programami modernizacyjnymi polskich sił zbrojnych. Jak wyliczał Andrzejczak chodzi m.in. o programy związane z obroną przeciwlotniczą - w ramach technologii związanych z rakietami i programy związane z modernizacją sił artyleryjskich i rakietowych - w programach zarówno amunicji precyzyjnego rażenia jak i rakiet dalekiego zasięgu Homar. "W tym programie chcielibyśmy uczestniczyć w tzw. polonizacji efektorów czyli polonizacji rakiet" - wyjaśniał.

Andrzejczak mówił, że jest bardzo istotne, aby realizowane w ramach działalności centrum projekty służyły tworzeniu nowych produktów. "Mamy współpracowników z uczelni: doktorantów, profesorów. My musimy ich ukierunkować, by na końcu nie powstało opracowanie teoretyczne, tylko co najmniej prototypy, a najlepiej produkty" - dodał.

"Nie idziemy w model licencyjny. Zakładamy że ci ludzie będą pracowali dla Mesko na umowę o pracę, na początku być może na część etatu" - zaznaczył wicedyrektor centrum.

Andrzejczak podkreślił, że istotne będzie opracowanie dobrych systemów zatrudnienia, programów stażowych i mentoringowych dla młodych naukowców, którzy w przyszłości mają zasilić kadry całej Grupy Amunicyjno-Rakietowej. "My im stworzymy perspektywę tego, że to czego się naucza na studiach, w czasie tworzenia prac doktorskich, będą później mogli wykorzystać w swojej pracy" - dodał.

Przedstawiciel zarządu PGZ, Adam Lesiński zapytany, czy jest planowane tworzenie podobnych centrów innowacji w innego rodzaju grupach zakładów, zaznaczył, że PGZ będzie do tego dążyła. "Nie ukrywajmy, tak naprawdę da się zarobić na myśli technologicznej i na rozwoju tej myśli technologicznej, a nie na prostej produkcji przemysłowej" - ocenił.

Należąca do PGZ spółka Mesko S.A. specjalizuje się m.in. w produkcji zespołów do amunicji i rakiet. Historia zakładów sięga 1924 r., kiedy w Skarżysku powstała Państwowa Fabryka Amunicji. Obecnie specjalnością firmy jest produkcja nowoczesnej amunicji i rakiet, np. Grom czy zmodernizowanej ich wersji Piorun. W portfolio firmy znajduje się także przeciwpancerny pocisk rakietowy Spike.

Spółka poza Skarżyskiem posiada zakłady produkcyjne w Pionkach, Kraśniku, Bolechowie pod Poznaniem i w Lubiczowie pod Warszawą. Jest też właścicielem lub współwłaścicielem pięciu podmiotów gospodarczych: spółek Nitro-Chem i Belma w Bydgoszczy, zakładów metalowych Dezamet w Nowej Dębie, spółki Telesystem-Mesko i spółki Gamrat z Jasła.

Zakłady tworzą w ramach PGZ zatrudniającą ok. 3 tys. osób Grupę Amunicyjno-Rakietową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W zakładach Mesko powstało Centrum Innowacji i Wdrożeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!