XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Warszawa: Parkuj i Jedź - nowe udogodnienie nie tylko dla kierowców aut

  • aw
  • Opublikowano: 15 grudnia 2017 - 18:07 | Zaktualizowano: 15 grudnia 2017 - 19:46
Karty Eko dla użytkowników pojazdów elektrycznych oraz możliwość bezpłatnego doładowania, brak opłat za postój rowerów, motorowerów i motocykli – to główne zmiany w nowym regulaminie parkingów  Parkuj i Jedź (P+R) przyjętym przez Radę m.st. Warszawy.

Stołeczni radni zadecydowali, że na parkingach P+R nie będą pobierane opłaty za postój jednośladów - będzie można je zostawiać również w godzinach nocnych, w trakcie trwania przerwy technicznej (od godz. 2.31 do godz. 4.29).

Także użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli zostawiać je na parkingach na noc – regulamin wprowadza dla nich tzw. Kartę Eko.

- O przyznaniu kart będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Liczba kart do wydania zostanie określona na podstawie ogólnej liczby miejsc postojowych na parkingu oraz ich wykorzystania w ciągu dnia – informuje Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Na parkingach Parkuj i Jedź będzie można również bezpłatnie doładować baterie aut elektrycznych (w nocy tylko z Kartą Eko). Stacje ładowania będą montowane sukcesywnie, a pierwsza z nich będzie na parkingu P+R Metro Młociny I. Będą tam dwa stanowiska do jednoczesnego ładowania czterech pojazdów elektrycznych.

W nowym regulaminie pojawił się również zapis dotyczący naliczania opłaty za postój dopiero po upływie 20 minut od momentu wjazdu pojazdu na parking. Dzięki temu kierowcy nie będą płacić za czas, w którym poszukują wolnego miejsca postojowego, a parkingi będą mogły służyć także jako strefy postojowe K+R (Kiss and Ride).

Parkingów P+R przybywa

Pierwszy warszawski parking P+R, przy Metrze Marymont, został uruchomiony ponad 10 lat temu (11 kwietnia 2007 r.). Obecnie w dziewięciu dzielnicach działa już czternaście parkingów Parkuj i Jedź, które codziennie umożliwiają przesiadkę do warszawskiego transportu publicznego ponad 4200 kierowcom samochodów oraz ponad 650 osobom dojeżdżającym na rowerach.

Ale parkingi takie powstają nie tylko w Stolicy. Parkingi P+R  są kolejnym elementem systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Od kilku lat funkcjonują tam przy pętli tramwajowej "Czerwone Maki" oraz przy ul. Balickiej.

Ofertę „Parkuj i jedź” dla turystów, którzy wybierają się do Morskiego Oka ma z kolei Tatrzański Park Narodowy. Mogą oni zostawiać auta na parkingu w Zakopanem, a do Palenicy Białczańskiej pojechać autobusem z ekologicznym napędem.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!