XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceszef MSZ Czech o propozycji Boeinga

Wiceszef MSZ Czech o propozycji Boeinga
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zaproponowany przez amerykański koncern Boeing przenośny system przechwytywania pocisków rakietowych nie zagraża amerykańskim planom budowy radaru w Czechach, ponieważ system ma być kombinacją stałych i mobilnych elementów - ocenił czeski wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Pojar.

Propozycję budowy przenośnego systemu przechwytywania pocisków rakietowych Boeing nieoczekiwanie wysunął w środę. Jak pisze agencja Reutera, propozycja ta ma uspokoić obawy Rosji, związane z amerykańskimi planami budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

"Cały system będzie funkcjonował na zasadzie połączenia stałych i mobilnych elementów (w tym wielu radarów), które będą się wzajemnie uzupełniały. W innym wypadku jest to niemożliwe" - powiedział Pojar.

Jak pisze agencja CTK, były wicepremier Alexandr Vondra jest podobnego zdania.

Pojar był głównym czeskim negocjatorem podpisanej w zeszłym roku umowy z USA w sprawie umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terytorium Czech.

Ambasada USA w Pradze poinformowała w czwartek agencję CTK, że Waszyngton analizuje skuteczność finansową i operacyjną planowanego systemu tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Administracja prezydenta Baracka Obamy ma podjąć decyzję w sprawie tarczy do końca roku.

Czeskie Ministerstwo Obrony nie chciało komentować, czy oferta przenośnego systemu wpłynie na stanowisko Waszyngtonu w sprawie budowy bazy w Europie Środkowej. "Trzeba poczekać na więcej informacji" - powiedział rzecznik resortu Andrej Czirtek, przekazując stanowisko ministra Martina Bartaka.

Boeing proponuje budowę ważącego ok. 25 ton systemu, który miałby być przerzucany samolotami transportowymi Boeinga C-17 do baz NATO, tam, gdzie będzie potrzebny. Wyrzutnia byłaby montowana na miejscu i odsyłana do USA w sytuacji, gdy minie zagrożenie.

Takie dwuetapowe urządzenie przechwytujące mogłoby zostać w ciągu 24 godzin przerzucone w każde miejsce na świecie i zapewnić ochronę przed atakiem rakietowym zarówno USA, jak i Europie.

Wiceprezes koncernu Greg Hysop zakomunikował, że jego firma dopiero nawiązała rozmowy z Pentagonem w tej sprawie. Projekt mógłby zostać ukończony w 2015 roku i prawdopodobnie jego realizacja kosztowałaby mniej niż rozważana obecnie budowa stanowisk tarczy - w tym podziemnych wyrzutni rakiet przechwytujących - w Czechach i Polsce. Obecnie szacuje się, iż realizacja planów budowy tarczy antyrakietowej w tych dwóch krajach Europy kosztowałaby Pentagon ponad miliard dolarów.

Umowę w sprawie radaru podpisano w lipcu w Pradze. Musi ją jeszcze ratyfikować czeski parlament. Sondaże pokazują regularnie, że dwie trzecie Czechów sprzeciwia się tarczy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef MSZ Czech o propozycji Boeinga

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!