Więcej firm będzie mogło obsługiwać lotniska

Więcej firm będzie mogło obsługiwać lotniska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Więcej firm będzie mogło starać się o uzyskanie pozwolenia na obsługę naziemną w polskich portach lotniczych. Niedawno opublikowano rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury dotyczące takich usług.

Obecnie prace przy obsłudze naziemnej na lotniskach wykonuje 30 firm. Zajmują się one m.in. przewozem bagaży, ładunków, pracami na płycie lotniska oraz zaopatrzeniem samolotów w paliwo czy smary.

"Każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem, przeszkolonym personelem, wystarczającym zabezpieczeniem finansowym, a także spełnia wymagane kryteria prawne, może ubiegać się o certyfikat upoważniający go do obsługi naziemnej na polskich lotniskach" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska.

Jak zaznaczyła, nowe rozporządzenie ograniczyło "do niezbędnego minimum dokumentację, do której przedstawiania zobowiązany jest podmiot starający się o uzyskanie zezwolenia na wykonywanie usług, jak również na obsługę własną". Zrezygnowano m.in. z wymogu przedstawienia planu finansowego oraz zaświadczenia o niekaralności.

"Nie będziemy już wymagać zaświadczenia o niekaralności od zakładającego firmy. Czego natomiast wymaga on od swoich pracowników, jest to już odrębna regulacja. Na pewno nie będzie chciał otaczać się ludźmi o wątpliwej reputacji" - podkreśliła Krasnodębska.

Ponadto zniesiono ograniczenia dotyczące liczby udzielanych zezwoleń na świadczenie usług obsługi naziemnej w portach lotniczych, szczególnie w zakresie obsługi bagażowej, ładunkowej i zaopatrzenia samolotu w paliwo.

"ULC ma nadzieję, że wejście w życie nowych przepisów liberalizujących dostęp do rynku usług obsługi naziemnej będzie skutkować rozwojem tego segmentu na polskim rynku" - przekazała rzeczniczka.

Jej zdaniem, powinno to również skutkować obniżeniem kosztów operacyjnych przewoźników lotniczych i podniesieniem jakości wykonywania usług.

Jak dodała, ULC rozpatruje obecnie wnioski trzech agentów obsługi naziemnej: Swissport Poland (firma chce rozszerzyć działalność), Hatrans (zainteresowana jest obsługą ładunków) oraz Lotos (chce zaopatrywać samoloty w paliwo, smary i inne materiały techniczne).(PAP)
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej firm będzie mogło obsługiwać lotniska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!